TVN24 | Świat

Izrael. Rząd Naftalego Bennetta stał się gabinetem mniejszościowym

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Rząd Bennetta stał się gabinetem mniejszościowym. Wideo archiwalne
Reuters ArchiveRząd Bennetta stał się gabinetem mniejszościowym. Wideo archiwalne

Po wycofaniu przez arabską posłankę z partii Merec poparcia dla rządu Naftalego Bennetta stał się gabinetem mniejszościowym. W zeszłym miesiącu rząd lidera Nowej Prawicy stracił jednomandatową większość, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera.

Rząd premiera Izraela Naftalego Bennetta stał się w czwartek gabinetem mniejszościowym. Arabska posłanka lewicowej partii Merec, Ghaida Rinawie Zoabi, wycofała swoje poparcie dla rządu. W związku z tym rząd Bennetta dysponuje 59 ze 120 mandatów w Knesecie.

W swoim liście posłanka wspomniała o niedawnej eskalacji przemocy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie podczas ramadanu, a także o agresywnym zachowania izraelskich policjantów wobec żałobników podczas pogrzebu zabitej przez funkcjonariuszy amerykańsko-palestyńskiej dziennikarki Szirin Abu Akleh w zeszłym tygodniu.

Izraelscy policjanci otoczyli Palestyńczyków niosących trumnę Abu Akleh i uderzali ich pałkami, niemal przewracając trumnę, co odbiło się szerokim echem zwłaszcza w krajach arabskich. "Nie mogę dalej wspierać istnienia koalicji, haniebnie nękającej społeczność, z której się wywodzę" - napisała Zoabi.

W zeszłym miesiącu rząd Bennetta stracił jednomandatową większość, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera.

Trudna sytuacja "egzotycznej" koalicji

Rządy izraelskie nie upadają tylko dlatego, że mają mniejszość w Knesecie, ale wycofanie się Zoabi zadaje cios słabnącej koalicji, która jest teraz narażona na ataki opozycji, np. możliwy wniosek o wotum nieufności wobec rządu.

W czerwcu 2021 roku 36. gabinet w historii Izraela został zatwierdzony w Knesecie większością zaledwie jednego głosu. Zaprzysiężenie ekipy Bennetta oznaczało odsunięcie od władzy rządzącego przez 12 poprzednich lat premiera Benjamina Netanjahu.

Do opisywanej często jako "egzotyczna" koalicji weszło osiem partii - prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości