Iran zgodził się na inspekcję ws. atomu

Świat

Aktualizacja:

Władze Iranu potwierdziły wcześniejsze doniesienia, że zgodziły się na wizytę ekipy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak poinformował w sobotę irański MSZ, eksperci mają przyjechać 28 stycznia i dokonać inspekcji kompleksu nuklearnego Fordo.

- Inspektorzy MAEA przyjadą do Iranu i powinni pozostać w naszym przez miesiąc - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast. Podkreślił jednak, że w sporze o wzbogacanie uranu Teheran nie zmieni swego stanowiska. - Iran zachowa swoje prawa do własnego programu jądrowego i nie będzie w tej kwestii czynił żadnych ustępstw - stwierdził rzecznik.

Teheran od ponad trzech lat blokuje próby zbadania przez MAEA informacji służb wywiadowczych USA i innych krajów na temat tajnych prac nad bronią nuklearną. Strona irańska twierdzi, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Iran wzbogaca uran

W listopadzie ub.r. MAEA ogłosiła raport, według którego irański program nuklearny służy również celom wojskowym.

Iran zachowa swoje prawa do własnego programu jądrowego i nie będzie w tej kwestii czynił żadnych ustępstw rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast

W reakcji na te informacje USA nałożyły w styczniu na Iran kolejne sankcje. Państwa Unii Europejskiej są natomiast coraz bliżej porozumienia w sprawie stopniowego wprowadzania embarga na import ropy i produktów petrochemicznych z Iranu w ramach sankcji w związku z irańskim programem nuklearnym. Porozumienie państw UE w sprawie nowych sankcji wobec Iranu ma zapaść na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 23 stycznia.

Irańskiego naukowca zabił Mossad?- CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PAP