Iran chce zniesienia sankcji do końca roku. "Zgodnie z planami"

wiki (CC BY-SA 3.0) | Nanking2012W lipcu podpisano porozumienie dot. ograniczenia programu atomowego Iranu

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że oczekuje zniesienia do końca bieżącego roku sankcji nałożonych na Teheran w związku z jego programem atomowym - poinformowała irańska państwowa agencja IRNA.

- Zgodnie z naszymi planami opresyjne sankcje przeciwko Islamskiej Republice Iranu zostaną zniesione pod koniec 2015 roku - powiedział cytowany przez IRNA Rowhani w trakcie uroczystości złożenia listów uwierzytelniających przez nowego ambasadora Hiszpanii.

Iran musi spełnić warunki

14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.

Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Irański parlament 13 października uchwalił ustawę zatwierdzającą porozumienie z mocarstwami, a w osiem dni później zaaprobowała ją najwyższa duchowna władza państwa.

Trudne inspekcje

Zgodnie z ustawą na każdą międzynarodową inspekcję w irańskich obiektach wojskowych lub rozmowy z irańskimi naukowcami będzie musiała się zgodzić Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której skład wchodzą wojskowi, politycy i duchowni. Oznacza to, że podczas wprowadzania w życie porozumienia mogą pojawić się kolejne spory.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 3.0) | Nanking2012

Pozostałe wiadomości