Świat

Irak przestrzega przed "niebezpiecznymi reperkusjami" decyzji Trumpa

Świat


Władze Iraku zażądały od Stanów Zjednoczonych, by w celu uniknięcia podsycania terroryzmu wycofały się z decyzji w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

"Przestrzegamy przed niebezpiecznymi reperkusjami tej decyzji dla stabilności regionu i świata" - brzmi czwartkowe oświadczenie irackiego rządu.

"Administracja USA musi wycofać się z tej decyzji w celu powstrzymania niebezpiecznej eskalacji, która mogłaby podsycić ekstremizm i stworzyć korzystne warunki dla terroryzmu" - dodano.

Decyzja Trumpa

Z wielu państw świata, także sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi, płyną głosy krytyki ogłoszonego w środę przez prezydenta Donalda Trumpa uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela.

Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił również wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta.

Autor: tas//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: