"Negocjacje rzadko kiedy idą całkiem gładko"

Świat

ShutterstockTrump próbował ostatnio studzić emocje w Kongresie

Prowadzone w Kongresie USA rozmowy demokratów z republikanami, których celem jest uniknięcie grożącej ponownie w piątek blokady finansowania rządu, są w impasie wskutek sporu wokół zatrzymywania imigrantów - poinformował w niedzielę republikański senator.

- W tej chwili rozmowy są w impasie - powiedział w programie telewizyjnym "Fox News Sunday" senator Richard Shelby z Partii Republikańskiej po dyskusji dotyczącej zasad zatrzymywania imigrantów. Wyraził jednocześnie nadzieję, że negocjatorzy powrócą niebawem do stołu obrad.

"Negocjacje rzadko idą całkiem gładko"

Wysiłki na rzecz przezwyciężenia impasu w sprawie funduszy na zabezpieczenie granicy przedłużyły się na weekend i 17-osobowy specjalny negocjacyjny panel kongresmenów liczy na osiągnięcie porozumienia do poniedziałku - wskazują parlamentarzyści i doradcy. Chodzi o to, by Senat oraz Izba Reprezentantów mogły uchwalić i do piątku przekazać prezydentowi Donaldowi Trumpowi do podpisu ustawy uwalniające środki na dalsze finansowanie instytucji federalnych.

Demokratyczny senator Jon Tester zbagatelizował ewentualność załamania się rozmów.

- To negocjacje. Negocjacje rzadko kiedy idą całkiem gładko - powiedział w programie telewizji Fox. Powiedział też, że ma nadzieję na osiągnięcie ugody. Jednak zastrzegające sobie anonimowość źródło powiedziało w niedzielę Reuterowi, że decyzji o kontynuowaniu rozmów jeszcze nie podjęto.

25 stycznia Trump zgodził się zakończyć 35-dniowe częściowe wstrzymanie finansowania - czyli tak zwany shutdown - rządu, choć Kongres sprzeciwił się jego żądaniu udostępnienia 5,7 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Uznano to za polityczne zwycięstwo demokratów, przy czym liderzy Kongresu uzgodnili, że w ciągu trzech tygodni prowizorycznego finansowania instytucji budżetowych parlamentarzyści znajdą wspólne stanowisko w sprawie metod chronienia granicy.

Autor: dasz/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock