TVN24 | Świat

Oto nieznany dotąd rysunek van Gogha. "Mężczyzna był jego ulubionym modelem"

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP

Nieznany dotąd rysunek Vincenta van Gogha od piątku można podziwiać w amsterdamskim muzeum imienia słynnego malarza. Dzieło zostało wykonane w Hadze w 1882 roku.

Pragnąca zachować anonimowość osoba zwróciła się jakiś czas temu do Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie z prośbą o zbadanie autentyczności dzieła. Okazało jest, że jest ono autorstwa holenderskiego artysty.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rysunek o wymiarach 48,8 na 30 centymetrów przedstawia zmęczonego mężczyznę siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach. Dzieło jest prywatną własnością. Będzie go je oglądać w muzeum od 17 września do 2 stycznia przyszłego roku.

- Dość rzadko zdarza się, aby odkrywano nowy rysunek mistrza – powiedziała portalowi RTL Nieuws dyrektor muzeum Emilie Gordenker, podkreślając, że jest dumna, iż jej placówka może pokazać go szerszej publiczności.

Rysunek, wykonany w Hadze

Z informacji muzeum wynika, że van Gogh wykonał rysunek, mieszkając w Hadze. W listach do swojego brata artysta szczegółowo opisał, jak doszło do jego powstania.

- Nawet wiemy dokładnie, w którym dniu został on wykonany - 24 listopada 1882 roku – powiedział dziennikowi "Algemeen Dagblad" Teio Meedendorp, badacz w Muzeum Vincenta van Gogha. - Mężczyzna, którego widzimy, był jego ulubionym modelem. Istnieje ponad czterdzieści rysunków, na których go spotykamy – podkreślił Meedendorp.

Ostatni raz odkryto działo van Gogha w 2018 roku. Był to rysunek "Wzgórze Montmartre z kamieniołomem".

Autor:tas, karol

Źródło: PAP