TVN24 | Świat

"Wciąż trwają dochodzenia". Hiszpańscy biskupi wydali oświadczenie w sprawie pedofilii w Kościele

TVN24 | Świat

Autor:
tas/b
Źródło:
PAP

220 duchownych w ciągu ostatnich 20 lat mogło dopuścić się wykorzystywania seksualnego wobec nieletnich - potwierdziła Konferencja Episkopatu Hiszpanii. To pierwsze tego typu oświadczenie w historii hiszpańskiego Kościoła.

W czasie piątkowej prezentacji dokumentu sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii biskup Luis Arguello wyjaśnił, że osoby, wobec których pojawiły się zarzuty napastowania seksualnego nieletnich, miały je popełnić na przestrzeni ostatnich 20 lat.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Biskup Arguello sprecyzował, że dane dotyczące wykorzystania seksualnego zostały zebrane na terenie wszystkich hiszpańskich diecezji. Zaznaczył, że w przypadku większości podejrzanych potwierdzono już, że dopuścili się oni przestępstw.

- Wciąż trwają dochodzenia wobec 69 duchownych, na których złożono skargi. Sprawy te w dalszym ciągu nie zostały rozstrzygnięte - wyjaśnił hierarcha.

Polscy hierarchowie ukarani przez papieża. "Dwa pytania, które wydają się bardzo oczywiste">>>

Według madryckiego dziennika "El Pais" w ciągu ostatniego stulecia wykorzystania seksualnego wobec nieletnich miało dopuścić się w Hiszpanii w sumie 309 duchownych. Gazeta szacuje liczbę ofiar na 817 osób.

Dziennik twierdzi, w oparciu o własne śledztwo, że proceder miało tuszować ponad 20 hiszpańskich hierarchów, w tym zarówno biskupów, jak i kardynałów.

Autor:tas/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock