Świat

Grecja stanęła. Gorąco na ulicach Aten, jedna osoba nie żyje

Świat


Zamknięte instytucje publiczne, paraliż transportu, a na ulicach starcia z policją. Ruszył 24-godzinny strajk generalny w Grecji, na krótko przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli. Podczas gwałtownych protestów przeciw drastycznym oszczędnościom na ulicy w wyniku zawału serca zmarł 65-latek.

W całym kraju zostały zamknięte ministerstwa, szkoły i inne państwowe instytucje - podała agencja dpa. Szpitale przyjmują pacjentów tylko w nagłych wypadkach. Strajk sparaliżował transport publiczny. Zawieszono komunikację promową z wyspami na Morzu Egejskim - informuje grecka telewizja.

Do protestu przyłączyli się także pracownicy kolei, taksówkarze oraz kontrolerzy lotów. Liczne loty krajowe zostały odwołane, inne realizowane są ze sporymi opóźnieniami. Zamknięte są także muzea oraz antyczne zabytki.

Zamieszki w Atenach Podczas demonstracji w Atenach młodzi ludzie obrzucili policję koktajlami Mołotowa i kamieniami. Siły porządkowe użyły do rozproszenia awanturników gazu łzawiącego.

Jeden z protestujących najwyraźniej nie wytrzymał stresu związanego z gwałtownymi zajściami. 65-letni mężczyzna osunął się na ulicę i zmarł w wyniku zawału serca.

Strajk generalny, drugi w ciągu miesiąca, zorganizowały związki zawodowe sektora publicznego i prywatnego. Grecja musi w latach 2013-2014 ograniczyć wydatki o ponad 11 mld euro. Jak pisze dpa, greckie partie tworzące koalicję rządową premiera Antonisa Samarasa porozumiały się co do nowego pakietu ustaw oszczędnościowych, który przewiduje istotną obniżkę płac i emerytur. Ograniczenie deficytu budżetowego jest warunkiem wypłacenia Grecji kolejnej raty z międzynarodowego programu ratunkowego w wysokości 31,5 mld euro. Bez tego finansowego zastrzyku Grecji grozi niewypłacalność.

Co powie trojka? Podstawą decyzji o przyznaniu pomocy będzie raport przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego - tzw. trojki, oceniający reformy wdrażane przez greckie władze. Trojka zakończyła w środę negocjacje z władzami w Atenach osiągając porozumienie co do większości projektów dotyczących oszczędności i reform. Przed ostateczną decyzją o przyznaniu pomocy konieczna jest jednak dalsza dyskusja. Przedstawiciele wierzycieli mają poinformować przywódców krajów UE na rozpoczynającym się w czwartek szczycie o rezultatach negocjacji z Grecją.

Autor: //gak/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: