Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Jak podaje portal eKathimerini, ładunki zostały odnalezione w poniemieckim składzie amunicji. Znajdował się on pod obiektami sportowymi zbudowanymi w czasie przygotowań do igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 2004 roku.

- Na szczęście nie doszło do wybuchów ani żadnych innych wypadków. To zaskakujące, że całe lotnisko i wiele obiektów miejskich oraz lotniczych działało na takim polu minowym - podkreślił Jannis Konstantatos, stojący na czele władz gminy Eliniko-Arjirupoli. Utylizację ładunków zlecono saperom.

Ładunki znaleziono podczas prac nad dużym infrastrukturalnym projektem Hellinikon, który ma obejmować między innymi park, luksusowe rezydencje, hotele, kasyno, przystań i jedne z najwyższych w kraju wieżowców.

W Eliniko znajdowało się ateńskie lotnisko międzynarodowe Hellinikon, które otwarto w 1938 roku. Niemieckie wojsko wykorzystywało je do swoich misji w Grecji - przypomina portal Greek Reporter. Lotnisko działało do 2001 roku. Na tym terenie zbudowano kompleks olimpijski przed igrzyskami w 2004 roku.

Eliniko. W tle nieczynne już lotniskoShutterstock

Autorka/Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock