Świat

Gorąco w Kaszmirze. Pakistan: nie chcemy konfliktu "na granicach mocarstw atomowych"

Świat


Minister obrony Indii Arun Jaitley oskarżył w czwartek Pakistan o przeprowadzenie niesprowokowanych ataków na część Kaszmiru, nad którą kontrolę sprawują Indie. Delhi i Islamabad ostrzegają się wzajemnie przed konsekwencjami eskalowania napięcia.

Do wymiany ognia między siłami pakistańskimi i indyjskimi w podzielonym Kaszmirze dochodzi od tygodnia. Do tej pory zginęło w nich dziewięciu Pakistańczyków i ośmiu cywilów z Indii. W nocy ze środy na czwartek Indie odnotowały około 50 przypadków incydentów z udziałem broni palnej i moździerzy w tym regionie. W czwartek miało również dojść do sporadycznych wystrzałów.

Indie nie chcą rozmawiać o przerwaniu ognia

- Jeżeli Pakistan będzie nadal postępować tak nierozważnie, to nasze siły zbrojne będą kontynuować walkę, co uczyni działania (Pakistanu) nieopłacalnymi - powiedział Jaitley dziennikarzom, nie podając jednak żadnych szczegółów. Odrzucił także możliwość rozpoczęcia rozmów z Islamabadem na temat przerwania wymiany ognia. - Jak możemy rozmawiać, kiedy nadal trwa ostrzał? - pytał szef resortu obrony Indii.

Po kilku godzinach ministerstwo obrony w Islamabadzie oświadczyło, że Pakistan jest zdolny "odpowiednio" zareagować na działania Indii. Zaznaczono jednocześnie, że Pakistan nie chce, aby sytuacja "na granicach obu mocarstw atomowych" eskalowała w stronę konfrontacji.

"Indie muszą zademonstrować ostrożność i zachowywać się w sposób odpowiedzialny" - napisano w komunikacie.

Pakistańscy separatyści w Kaszmirze?

Strony oskarżają się nawzajem o niesprowokowane naruszanie rozejmu. Delhi twierdzi, że Pakistan wspiera separatystów, którzy przedostają się z pakistańskiej na indyjską stronę Kaszmiru, by atakować wojska indyjskie. Islamabad zarzuca siłom indyjskim łamanie praw człowieka muzułmanów, stanowiących w Kaszmirze większość.

Kaszmirscy separatyści domagają się niepodległości bądź przyłączenia do Pakistanu. Wyrazem antyindyjskich nastrojów są częste protesty uliczne.

Między Indiami a Pakistanem - mocarstwami atomowymi - spór o Kaszmir trwa od 1947 roku; w tym czasie doszło między nimi do trzech wojen. Indie zarządzają południową częścią Kaszmiru, a Pakistan północną.

Od 1989 roku w części indyjskiej - stanie Dżammu i Kaszmir - trwa powstanie separatystów muzułmańskich, w którym życie straciły dziesiątki tysięcy ludzi.

Autor: adso/kka / Źródło: PAP