Macron rozmawiał z Putinem. "Wyraził wolę Francji, by stosunki były oparte na większym zaufaniu"

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Pałac Elizejski podał w piątek wieczorem, że prezydenci Francji i Rosji Emmanuel Macron i Władimir Putin rozmawiali przez telefon o poprawie relacji między Rosją a Unią Europejską. W komunikacie podkreślono, że prezydent Macron "wyraził wolę Francji, by stosunki te były oparte na większym zaufaniu".

"Emmanuel Macron i Władimir Putin opowiedzieli się za kontynuacją zorganizowanego dialogu, jaki prowadzimy w sprawie większej stabilności strategicznej kontynentu europejskiego" – zaznaczono w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

"Walka z międzynarodowym terroryzmem i zmianami klimatycznymi, która jest wspólnym celem Unii Europejskiej i Rosji, może przyczynić się do powrotu do normalnego i pełnego szacunku dialogu" - ocenił Kreml po rozmowie, wskazując, że Rosja jest gotowa do jego podjęcia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Macron chce poprawy stosunków

Wśród tematów rozmowy Macrona z Putinem była również sytuacja na Ukrainie, gdzie "szczególnie ważną rolę odgrywa format normandzki, w ramach którego Francja i Republika Federalna Niemiec podjęły się mediacji, by umożliwić Ukrainie i Rosji zakończenie konfliktu i wypracować trwałe rozwiązania na przyszłość".

Moskwa, które oskarża Kijów o "sabotowanie jej wysiłków pokojowych" i nieprzestrzeganie zasad przyjętych w tzw. porozumieniach mińskich, domaga się respektowania przez Kijów tych porozumień.

Prezydent Macron nie ukrywa, że zależy mu na poprawie stosunków między UE a Rosją. Podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej szefowie rządów i państw UE odrzucili jednak francusko-niemiecką propozycję zorganizowania szczytu unijno-rosyjskiego po tym, jak Polska i kraje bałtyckie oświadczyły, że są temu przeciwne.

Piątkowa rozmowa, która nie była wcześniej planowana, miała na celu zademonstrować, że Francja opowiada się za włączeniem Rosji w rozwiązywanie najważniejszych problemów globu.

Górski Karabach

W komunikacie wydanym po rozmowie biuro prasowe Kremla zaznacza, że Putin poinformował Macrona o realizacji porozumień trójstronnych w sprawie Górskiego Karabachu z 9 listopada 2020 roku i 11 stycznia 2021 roku. Sytuacja w regionie pozostaje stabilna w dużej mierze dzięki obecności rosyjskich sił pokojowych - oświadczył Władimir Putin.

Prezydent Rosji podkreślił przy tym potrzebę większego zaangażowania europejskich partnerów Rosji, w tym Francji, w rozwiązywanie problemów humanitarnych w regionach dotkniętych działaniami wojennymi. Prezydenci wyrazili obopólną chęć koordynowania wysiłków pokojowych w Górskim Karabachu, m.in. z udziałem OBWE.

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości