Świat

10-letni Kolumbijczyk idzie w ślady Grety Thunberg

Świat


Ma dziesięć lat i namawia swoich rówieśników do walki ze zmianami klimatycznymi. Francisco Javier Vera trafił na pierwsze strony kolumbijskich gazet po tym, jak wystąpił w Senacie z apelem do polityków, aby działali na rzecz ochrony życia na Ziemi.

Podobnie jak szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg, 10-letni Francisco Javier Vera namawia swoich rówieśników do walki o lepszą przyszłość na planecie. I tak jak Szwedka, Vera wraz z kilkunastoma innymi dziećmi, strajkuje na rzecz klimatu w każdy piątek.

10-latek, jak podaje Reuters, kieruje ruchem Guardiandes por la Vida - Strażników Życia - zrzeszającym młodych Kolumbijczyków i prowadzącym kampanie na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej współobywateli.

Agencja zwraca uwagę, że Vera trafił na pierwsze strony kolumbijskich gazet, gdy obok jednego z deputowanych, zabrał głos w Senacie. Wezwał wówczas polityków do działań na rzecz ochrony środowiska.

Strajk milionów młodych

Reuters przypomina, że w ślad za Thunberg miliony młodych ludzi w różnych zakątkach świata w ostatnich miesiącach wychodziły na ulice, aby zwrócić uwagę na zagrożenia, które są konsekwencjami wzrostu temperatur na Ziemi.

Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzega, że bez bezprecedensowych działań podjętych do 2030 roku, nie uda się powstrzymać katastrofalnych skutków zmian klimatu.

Reuters przypomina, że ostatni szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie nie przyniosły porozumienia w kwestii większych wysiłków w walce z globalnym ociepleniem.

Autor: tmw//plw / Źródło: Reuters