TVN24 | Świat

Finlandia: parlament zdecydował o wybudowaniu zapory na granicy z Rosją 

TVN24 | Świat

Autor:
pk\mtom
Źródło:
PAP/TVN24
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty NATO TV
wideo 2/3
NATO TVProces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty

Zapora o długości 1300 kilometrów ma stanąć na granicy Finlandii z Rosją. Parlament tego kraju uchwalił w czwartek tak zwaną ustawę o gotowości, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa. Zapora ma zapobiegać przedostawaniu się osób szukających azylu.

Ustawa, choć kwestionowana pod względem zgodności z przepisami azylowymi w Unii Europejskiej, została przyjęta kwalifikowaną większością głosów, umożliwiającą jej szybkie wdrożenie.

Finlandia podjęła taką decyję w związku z obawami, że Rosja może podjąć działania odwetowe po tym jak kraj zdecydował się przystąpić do NATO. Ustawa pozwoli też fińskiemu rządowi na podjęcie decyzji o budowie płotów lub innych zapór w pobliżu granic i kierowaniu wszystkich ubiegających się o azyl do jednego lub kilku przejść granicznych - na przykład na lotnisko.

Dzięki przyjęciu ustawy, władze zyskają uprawnienia do wykorzystania prywatnych terenów przygranicznych dla budowy mocniejszego ogrodzenia lub w sytuacji nadzwyczajnej do wprowadzenia zakazu czy ograniczeń w przemieszczeniu się. Obecnie na całym odcinku granicy można ją przekroczyć w dziesięciu miejscach. Część przejść jest tymczasowa.

Czytaj też: Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o wstąpienie do NATO

W poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyły się "rozmowy akcesyjne między przedstawicielami NATO a przedstawicielami Finlandii i Szwecji". We wtorek sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pk\mtom

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości