Świat

Ewa Kopacz wiceszefową frakcji Europejskiej Partii Ludowej

Świat

Kopacz startowała do PE z Wielkopolski. Zdobyła najlepszy wynik w regionie
Kopacz startowała do PE z Wielkopolski. Zdobyła najlepszy wynik w regionietvn24
wideo 2/35

Debiutująca w Parlamencie Europejskim jako eurodeputowana była premier Ewa Kopacz została w środę wybrana na wiceszefową grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Jest jedną z dziesięciorga wiceprzewodniczących grupy.

Do tej pory stanowisko to pełnił Tadeusz Zwiefka, dla którego nie znalazło się miejsce na liście Koalicji Europejskiej i który nie wszedł do europarlamentu. Początkowo wiceszefem frakcji EPL miał zostać śląski europoseł Platformy Obywatelskiej Jan Olbrycht, zasiadający w Parlamencie Europejskim od 2004 roku. Zapowiadał to szef delegacji PO Andrzej Halicki. Decyzja została jednak zmieniona.

Kopacz we wpisie w mediach społecznościowych podziękowała za "zaufanie i oddane na nią głosy". Opublikowała też fotografię z sali posiedzeń Parlamentu Europejskiego.

"Nowa praca, nowe wyzwania" - napisała była premier na Twitterze we wtorek, publikując zdjęcie, na którym stoi przed gmachem europarlamentu.

Największa grupa w europarlamencie

EPL ma obecnie 182 europosłów (w środę do grupy dołączyli trzej europosłowie ze Słowacji) i pozostanie największą frakcją polityczną w Parlamencie Europejskim. Druga jest frakcja Socjalistów i Demokratów (S&D), która liczy 153 deputowanych.

Autor: ads//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EU

Raporty: