Protesty po zastrzeleniu popularnego muzyka. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych

TVN24 | Świat

Autor:
ads/ks
Źródło:
PAP

Liczba ofiar śmiertelnych protestów w Etiopii, które wybuchły po zamordowaniu popularnego piosenkarza wzrosła do 156 - poinformował w niedzielę agencję Reutera szef lokalnych sił bezpieczeństwa Jibril Mohammed. Wyraził obawę, że ten bilans może wzrosnąć, bo w szpitalach przebywa wiele poważnie rannych osób.

Popularny w Etiopii muzyk Haacaaluu Hundeessaa został zastrzelony w poniedziałek w nocy. Następnego dnia rano w stolicy kraju, Addis Abebie i innych miastach regionu Oromia wybuchły protesty. Jak zauważa Reuters, protesty były nie tylko wyrazem gniewu z powodu zabicia popularnego muzyka, ale też frustracji wywołanej poczuciem wyłączenia i marginalizacji politycznej.

Wśród ofiar zamieszek jest 145 cywilów i 11 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Według Jibrila Mohammeda, szefa lokalnych sił bezpieczeństwa, bilans ofiar śmiertelnych wzrośnie, ponieważ do szpitali trafiło wiele osób poważnie rannych. Nie powiedział jednak, jak wiele osób jest poszkodowanych i ile zostało hospitalizowanych.

Jego muzyka towarzyszyła protestującym, którzy doprowadzili do rezygnacji premiera

Haacaaluu Hundeessaa jest autorem utworu towarzyszącego młodym demonstrantom, których trzyletnie protesty uliczne doprowadziły do bezprecedensowej rezygnacji poprzedniego premiera i objęcia tego urzędu w kwietniu 2018 roku przez Abiya Ahmeda Alego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2019.

Abiy i Haacaaluu to przedstawiciele największej grupy etnicznej Oromo, która od dawna skarżyła się na wykluczenie z polityki. Oromia to bastion wyborczy premiera Abiya. W przyszłym roku w Etiopii mają odbyć się wybory parlamentarne.

Autor:ads/ks

Źródło: PAP