"Gdzie jest Georgette?"

Świat

Trump nazwał Mosbacher swoją "wieloletnią przyjaciółką"Kancelaria Prezydenta
wideo 2/35

Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze - mówił Donald Trump podczas uroczystego przyjęcia wydanego na cześć polskiej pary prezydenckiej. Przy okazji wystąpienia podziękował ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRZYJĘCIU W BIAŁYM DOMU

- Sojusz między Polską i Stanami Zjednoczonymi nigdy nie był tak silny jak teraz - mówił prezydent Trump.

Podziękował też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, którą nazwał swoją "wieloletnią przyjaciółką". Następnie zaczął szukać jej wzrokiem po sali, pytając: - Gdzie jest Georgette?

- Dzień dobry, Georgette - zwrócił się do ambasador. - Nie za dobre miejsce, Georgette. Jestem zaskoczony. To do ciebie niepodobne - dodał. Prezydent USA powiedział też, że Mosbacher "wykonuje wspaniałą robotę".

Spotkanie w Białym Domu

W środę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się w Waszyngtonie z amerykańską parą prezydencką. Odwiedzili Biały Dom po raz drugi w ciągu 9 miesięcy. Wizyta odbyła się w ciepłej atmosferze.

Po uroczystym powitaniu pary prezydenckie udały się na rozmowy do Gabinetu Owalnego, a następnie - pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa - spotkały się delegacje obu krajów. Prezydenci podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. Następnie wraz z małżonkami oglądali przelot myśliwca wielozadaniowego F-35 . Później Duda i Trump spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Ostatnim punktem wizyty w Waszyngtonie było uroczyste przyjęcie wydane na cześć polskiej pary prezydenckiej przez Donalda i Melanię Trumpów.

PRZEMÓWIENIE DONALDA TRUMPA NA PRZYJĘCIU (JĘZYK ANGIELSKI)

PRZEMÓWIENIE ANDRZEJA DUDY (JĘZYK POLSKI)

PRZEMÓWIENIE ANDRZEJA DUDY (JĘZYK ANGIELSKI)

Pięć efektów wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu. CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: mart//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta

Raporty: