Dlaczego prezydent nie wiedział? FBI krytykowane za seksskandal


FBI znalazło się w USA w ogniu krytyki za to, że przez wiele miesięcy prowadziło śledztwo w sprawie pozamałżeńskiego romansu dyrektora CIA, emerytowanego generała Davida Petraeusa i - jak informują anonimowe źródła - nie powiadomiło o tym Białego Domu.

"Jeżeli wielu ludzi w Waszyngtonie wiedziało o tym, dlaczego nie wiedział prezydent? Dlaczego czekano tygodniami, jeżeli szef CIA skompromitował się w sposób, który mógł zmusić go do rezygnacji ze stanowiska" - pyta w komentarzu redakcyjnym poniedziałkowy "Wall Street Journal".

Dziennik krytykuje też Petraeusa za to, że komunikował się z Broadwell przez zwykły e-mail, do którego łatwo mogą się włamać hakerzy z Chin i innych obcych państw.

Tajemnica poliszynela Przywódca republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Eric Kantor powiedział, że już w październiku dowiedział się o dochodzeniu prowadzonym przez FBI w sprawie Petraeusa. Jak podał "WSJ", o intymnych kontaktach generała z Paulą Broadwell prokurator generalny Eric Holder wiedział już w lecie. Niektórzy członkowie Kongresu mają pretensje do FBI, że dopiero na dzień przed dymisją Petraeusa w piątek dowiedzieli się o całej sprawie.

Żeby nie przeszkadzać w kampanii? Media w USA sugerują, że informacji o śledztwie i romansie generała nie przekazano do Białego Domu wcześniej, aby nie zakłócać kampanii przed wyborami prezydenckimi. Jak podał Biały Dom, prezydent Barack Obama przyjął dymisję szefa CIA w czwartek. FBI wpadło na trop romansu przypadkiem, kiedy skargę w Federalnym Biurze Śledczym złożyła 37-letnia Jill Kelley, informując, że dostaje e-maile z pogróżkami od Pauli Broadwell. Kelley pracowała jako ochotniczka w bazie lotniczej McDill w Tampie na Florydzie, gdzie mieści się sztab Centralnego Dowództwa wojsk USA, którego Petraeus był szefem w latach 2008-2010, zanim został dowódcą wojsk w Afganistanie. Broadwell podejrzewała ją, że potajemnie spotka się z generałem.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Raporty: