Zmarł "ostatni z żyjących więźniów Sonderkommanda" w obozie w Auschwitz

Źródło:
PAP
Marian Turski: Podzielę się z Wami jednym osobistym wspomnieniem
Marian Turski: Podzielę się z Wami jednym osobistym wspomnieniem
wideo 2/11
Marian Turski: Podzielę się z Wami jednym osobistym wspomnieniem

Nie żyje grecki Żyd Dario Gabbai. Były więzień Auschwitz zmarł w wieku 97 lat. Był prawdopodobnie ostatnim z żyjących członków Sonderkommanda, grupy więźniów zmuszanych do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Ta wiadomość ma bardzo symboliczne znacznie. Według naszego historyka dr. Igora Bartosika, Dario Gabbai był ostatnim żyjącym ocalałym z Sonderkommando w Auschwitz" - podało w niedzielę Muzeum Auschwitz.

Placówka informując o śmierci Gabbaiego powołała się na USC Shoah Foundation, która ogłosiła, że Grek zmarł w środę.

Dawał świadectwo prawdzie o Holokauście

Dario Gabbai urodził się w Salonikach 2 września 1922 roku. Został deportowany do Auschwitz w marcu 1944. Tam Niemcy przydzielili go do Sonderkommanda. Był m.in. świadkiem zagłady węgierskich Żydów. W Auschwitz był więziony aż do ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku. Trafił potem do obozu Ebensee, gdzie został wyzwolony przez armię amerykańską. Po wojnie dawał świadectwo prawdzie o Holokauście. W roku 2015 dołączył do delegacji USC Shoah Foundation na obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, które odbyły się w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Pierwsze Sonderkommando powstało, by obsługiwać krematorium I w obozie macierzystym Auschwitz, w którym już latem 1941 palono ciała. Na początku lata 1944, gdy do Birkenau docierały transporty z Żydami węgierskimi, liczyło ono około 900 więźniów. Zawsze byli izolowani od reszty. Obóz przeżyło zaledwie kilkudziesięciu.

Niemcy utworzyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Autorka/Autor:kz/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Donato Sardella/Getty Images