Dania. Żołnierze zostali wysłani na Łotwę bez amunicji

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Duńskie wojsko na Łotwie. Wideo archiwalne
Duńskie wojsko na Łotwie. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveDuńskie wojsko na Łotwie. Wideo archiwalne

Duński batalion, który został wysłany w maju na Łotwę, nie miał amunicji - przyznało we wtorek dowództwo obrony duńskich sił zbrojnych. Na zdjęciach udostępnionych przez duńskiego nadawcę publicznego DR można zobaczyć, jak żołnierze wykorzystują do ćwiczeń używaną amunicję.

Duński batalion składający się z 750 żołnierzy został wysłany na początku maja na Łotwę, aby wspierać siły NATO, bez amunicji. "To nie powinno się wydarzyć" - przyznało we wtorek dowództwo obrony duńskich sił zbrojnych.

Według cytowanego w komunikacie pułkownika Jensa Lonborga, przez "błąd logistyczny", potrzebna do szkoleń oraz podtrzymania gotowości, amunicja nie dotarła na Łotwę na czas. Jak przekazano, ostatecznie żołnierze otrzymali naboje 23 maja, czyli po trzech tygodniach od wyjazdu z Danii.

Duński batalion, który został wysłany w maju na Łotwę, nie miał amunicjiShutterstock

Sprawa wyszła na jaw za sprawą reportażu duńskiego nadawcy publicznego DR, w którym poinformowano, że wysłanym w pośpiechu żołnierzom "brakuje wszystkiego od amunicji po majtki".

Opozycja żąda wyjaśnień

Na zdjęciach udostępnionych przez DR można zobaczyć, jak żołnierze wykorzystują do ćwiczeń używaną amunicję. Jak twierdzi dowództwo obrony duńskich sił zbrojnych, niedobór amunicji "nie odbił się negatywnie na umiejętnościach żołnierzy, bo najpierw skupiono się na szkoleniu technicznym oraz taktycznym".

Po ujawnieniu braków w duńskim batalionie wyjaśnień od ministra obrony Danii Mortena Bodskova zażądali przedstawiciele opozycji.

Zgodę na wysłanie wojska na Łotwę wyraził duński parlament.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości