Świat

Dach już nie przecieka, Benedykt wraca

Świat

http://defense.govPapież emeryt wraca do Watykanu

W najbliższych dniach, być może w czwartek, Benedykt XVI powróci do Watykanu - podały źródła watykańskie. Po abdykacji 28 lutego papież-emeryt przez dwa miesiące mieszkał w Castel Gandolfo. Nie wiadomo, czy powrót za Spiżową Bramę odbędzie się w pełnej dyskrecji.

Emerytowany papież zamieszka w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Zakończyły się już tam niezbędne prace, między innymi remont przeciekającego dachu. Budynek stoi pusty od zimy, kiedy opuściły go siostry klauzurowe.

W nowym domu emerytowanego papieża mieszkać będą także kobiety, które prowadziły jego apartament w Pałacu Apostolskim i dalej mu pomagają, a także diakon - nowy asystent. Prawdopodobnie zamieszka tam też osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein, obecnie Prefekt Domu Papieskiego. W ramach remontu połączono kilka małych pomieszczeń, z których powstało miejsce do pracy dla Benedykta XVI.

Jeden Watykan, dwóch papieży

Po raz pierwszy w historii Kościoła w Watykanie mieszkać będzie dwóch papieży - emerytowany i panujący. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał powrót Benedykta XVI do Rzymu i czy będą mu towarzyszyć kamery telewizyjne. Nie jest też jasne, czy papież Franciszek powita osobiście swego poprzednika. Jako drugą możliwą datę przyjazdu Benedykta XVI do Watykanu wymienia się nieoficjalnie 1 maja.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: http://defense.gov

Tagi:
Raporty: