Świat

Czeska prasa: Metanol z "polskiego płynu do spryskiwaczy"?

Świat


Metanol, którym zatruły się już dziesiątki Czechów, mógł pochodzić "z polskiego koncentratu płynu do spryskiwaczy" - pisze czeski dziennik "Lidove Noviny" w swoim poniedziałkowym wydaniu. Gazeta przedstawia jedną z wersji zespołu śledczego o nazwie "Metanol", który rozwiązuje zagadkę zatruć u naszych południowych sąsiadów.

Czeski dziennik powołuje się na szefa zespołu śledczego Vaclava Kuczerę, który potwierdził, że "jedna z wersji nie wyklucza, iż źródłem skażonego alkoholu był pochodzący z Polski koncentrat niezamarzającego płynu do spryskiwaczy".

77 ofiar w Polsce. Winna Unia Europejska?

Gazeta pisze, że po zatruciu takim koncentratem zmarły w Polsce dziesiątki osób. "W ubiegłym roku zatruło się nim 77 Polaków, a w 22 przypadkach odnotowano śmierć" - przypomina dziennik. Wskazuje przy tym, że w 2010 r. Unia Europejska dopuściła, aby do wspomnianego koncentratu, zamiast etanolu, dodawano znacznie tańszy metanol.

Jest to kolejna sugestia, że istnieje "polski trop" w czeskiej aferze alkoholowej. Niedzielne wydanie dziennika novinky.cz ujawniło, że w Opawie hospitalizowano małżeństwo, które przyznało, iż wódka, którą wypili, pochodziła z Polski. Podobno kupili ją na polskim targu.

Alkohol metylowy wykryto w sfałszowanych alkoholach kilku marek wyrobów wysokoprocentowych. Do poniedziałku w Czechach zmarło 20 osób, a 35 znajduje się w szpitalach.

Autor: adso//kdj/k / Źródło: PAP

Raporty: