Świat

Czeska mistyfikacja unijna

Świat

Aktualizacja:
TVN24Włosi znani są z miłości do piłki nożnej

Europejska mapa stereotypów - prowokacyjna wystawa w siedzibie Rady UE inaugurująca czeską prezydencję - okazała się mistyfikacją. Miała być projektem angażującym artystów z całej Europy... Tymczasem, ku "niemiłemu zaskoczeniu", zmontowana została w całości przez jednego czeskiego rzeźbiarza Davida Cerny'ego.

- Groteskowe wyolbrzymienie i mistyfikacja są symbolami czeskiej kultury i tworzenie fałszywych tożsamości jest jedną ze strategii współczesnej sztuki - czytamy w oświadczeniu artysty. - Wiedzieliśmy, że prawda zostanie odkryta. Jednak wcześniej chcieliśmy dowiedzieć się, czy Europa jest zdolna śmiać się z samej siebie.

Rzeźbiarz i twórcy instalacji przekazali także przeprosiny czeskim władzom za "niezapoznanie ich z prawdą i wprowadzenie w błąd".

"Niemile zaskoczony" był m.in. czeski wicepremier i minister ds. europejskich Alexandr Vondra. - David Czerny ponosi pełną odpowiedzialność za niewywiązanie się z ustaleń i obietnicy. W tej sytuacji rozważamy, jakie kroki podjąć - komentował resort spraw unijnych. Jak napisano, umowa z artystą "wyraźnie stanowiła, że dzieło powinno być wspólnym projektem angażującym artystów ze wszystkich 27 krajów UE". Więcej szczegółów ma być znane 15 stycznia.

Francja to głównie strajki (fr. greve) TVN24
Czech uczy Europę dystansu do samej siebie TVN24

Bułgarzy w toalecie

Wystawa od razu wywołała kontrowersje. Ostrą krytyką zareagowało bułgarskie przedstawicielstwo w Brukseli. Czy miało powód? Ekspozycja utożsamia Bułgarię z turecką toaletą. Włochom dostało się za miłość do piłki nożnej - trzymają ją na niedwuznacznej wysokości ciała. Szwecję ograniczono do kartonu z Ikei. Ale i własnych rodaków czeski rzeźbiarz nie oszczędził. Na makiecie są nieustannie wyświetlane irytujące europejskich polityków wypowiedzi prezydenta Vaclava Klausa, znanego z wielkiego eurosceptycyzmu.

Założeniem ekspozycji było pokazanie uproszczonych i zabarwionych obrazów o poszczególnych krajach UE, widzianych oczami pochodzących z nich artystów. W komunikacie czeskiego przewodnictwa towarzyszącym wystawie tłumaczono, że każdy z 27 twórców otrzymał za zadanie przedstawienie swojego kraju z uwzględnieniem dotyczących go stereotypów i uprzedzeń.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24