Świat

Czeczenia chwalona i krytykowana

Świat

 
Archiwum TVN24Rada Europy ogłosiła rezolucję ws. Północnego Kaukazu

Rada Europy przyjęła we wtorek rezolucję ws. praw człowieka na Kaukazie Północnym. Znalazła się w niej pochwała dla władz Rosji i Czeczenii za odbudowę republiki. Jednak ten drugi kraj został uznany za miejsce, w którym panuje atmosfera rozpowszechnionego strachu i "personalizacji władzy".

Rada obradowała we wtorek nad raportem o Kaukazie Północnym autorstwa Dicka Marty'ego. To szwajcarski senator, który był sprawozdawcą RE ds. tajnych więzień CIA w Europie. Rosja oceniła raport pozytywnie, nazywając go zrównoważonym.

Sytuacja na Kaukazie Północnym, szczególnie w Czeczenii, Inguszetii i Dagestanie, jest dziś najpoważniejsza i najbardziej delikatna z punktu widzenia ochrony praw człowieka i zapewnienia rządów prawa na całym obszarze geograficznym obejmowanym przez Radę Europy Rezolucja RE

Delikatna sytuacja

"Sytuacja na Kaukazie Północnym, szczególnie w Czeczenii, Inguszetii i Dagestanie jest dziś najpoważniejsza i najbardziej delikatna z punktu widzenia ochrony praw człowieka i zapewnienia rządów prawa na całym obszarze geograficznym obejmowanym przez Radę Europy" - głosi rezolucja.

W Czeczenii Rada odnotowuje "imponujące starania" władz Federacji Rosyjskiej oraz republiki nad odbudową miast zniszczonych po dwóch wojnach i poprawą infrastruktury. Mimo tych sukcesów - głosi rezolucja - władze Czeczenii "nadal pielęgnują atmosferę powszechnego strachu", a stan praw człowieka budzi najwyższy niepokój.

"Panuje klimat ciągłego zastraszania społeczeństwa obywatelskiego i mediów", a także "atmosfera personalizacji władzy", która jest "hańbiąca dla demokracji" - ocenia Rada.

'Nadzwyczaj liczne odniesienia"

Rezolucja odnotowuje "nadzwyczaj liczne orzeczenia" Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie naruszeń praw człowieka na Kaukazie Północnym, szczególnie w Czeczenii. Jest też i pochwała. Za "konkretne wysiłki" władz rosyjskich w wypełnianiu orzeczeń sądu, w tym szybkie wypłacanie odszkodowań finansowych.

Rada dodaje, że "naruszenia praw człowieka popełniane przez władze w ostateczności nadają aurę męczeństwa terrorystom, podczas gdy faktycznie nie różnią się oni od kryminalistów i jako tacy powinni być traktowani". Rezolucja wzywa też rosyjskie władze do zwalczania terroryzmu za pomocą środków istniejących w państwie prawa oraz do wzorowania się "na innych krajach, które musiały zmagać się z terroryzmem".

Rosja popiera i egzekwuje zmiany

Rezolucję Rady Europy poparła Rosja. Jak powiedział szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Konstantin Kosaczow, raport jest "dość uczciwy i nie ma w nim prób narzucenia sposobu normalizacji sytuacji na Kaukazie Północnym".

Portal Grani.ru pisze, że rosyjska delegacja skutecznie zabiegała o zmianę niektórych sformułowań i zamiast "kultu jednostki" w odniesieniu do prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa w raporcie mowa jest o "atmosferze personalizacji władzy" - dodaje portal.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości