Świat

Czesi wybierają prezydenta. Wynik niepewny

Świat

Aktualizacja:

O godzinie 14.00 w Czechach otwarto lokale wyborcze. W drugiej turze wyborów o urząd głowy państwa ubiegają się obecny prezydent Milosz Zeman i były przewodniczący akademii nauk Jirzi Drahosz. Sondaże nie wskazują jednoznacznego zwycięzcy dwudniowego głosowania.

Lokale wyborcze otwarte będą w piątek do 22.00 i w sobotę od 8.00 do 14.00. Pełne nieoficjalne wyniki, opracowywane przez czeski urząd statystyczny, znane będą w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych.

Pierwszą rundę wyborów wygrał urzędujący prezydent Zeman, na którego oddało głos 38,59 proc. wyborców. Drugi był Jirzi Drahosz z 26,6 proc.

Kolejni trzej kandydaci, którzy nie odnieśli sukcesu w pierwszej turze, zwrócili się do swoich wyborców z apelem, by głosowali na Drahosza.

W sondażach bez faworyta

Ostatnie sondaże, które można było publikować do poniedziałku, wskazywały na wyrównany wynik. Jeden z nich wskazywał na zwycięstwo Drahosza 47 proc. do 43 proc.

Pozostałe 10 procent to niezdecydowani wyborcy i ci, którzy nie zamierzali głosować. Jak zauważali komentatorzy, to przede wszystkim z myślą o nich kandydaci uczestniczyli w dwóch debatach telewizyjnych.

Plebiscyt nad Zemanem

Wybory traktowane są jako swoisty plebiscyt nad prezydenturą Zemana. Krytykowany jest nie tylko styl jego prezydentury, lecz także jego współpracownicy.

Komentatorzy wskazują na jego sympatie do Rosji i Chin. W kampanii wyborczej Zeman mówił min., że Rosja nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Czech.

Drahoszowi wypominano z kolei - mimo zaprzeczeń kandydata - chęć do przyjmowania uchodźców w Europie.

Lokale wyborcze otwarte będą w piątek od godz. 14 do 22 i w sobotę od godz. 8.00 do godz. 14.00. Nieoficjalne, chociaż pełne wyniki, opracowywane przez czeski urząd statystyczny będą znane już kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych.

Autor: mnd/AG,rzw / Źródło: PAP