Świat

Zarzucała gwałt 12 izraelskim nastolatkom. Sąd orzekł, że Brytyjka kłamała

Świat


Sąd w Paralimni na Cyprze orzekł w poniedziałek, że młoda Brytyjka kłamała, mówiąc, że pół roku temu została zgwałcona przez 12 nastoletnich Izraelczyków. 19-latkę uznano za winną wprowadzenia w błąd organu wymiaru sprawiedliwości. Wyrok zostanie ogłoszony 7 stycznia.

Brytyjka zgłosiła, że została zgwałcona w połowie lipca 2019 roku w pokoju hotelowym w mieście Ajia Napa. Została aresztowana po tym, jak wycofała zeznania.

Izraelczycy, którzy nie przyznawali się do zarzutów, zostali zwolnieni z aresztu po dziesięciu dniach, wkrótce po tym, jak Brytyjka wycofała zeznania. Nie usłyszeli żadnych zarzutów. Nie musieli też stawić się w sądzie, bo sprawa nie dotyczyła gwałtu, tylko wprowadzenia w błąd organu wymiaru sprawiedliwości.

"Wina oskarżonej została udowodniona ponad wszelką wątpliwość"

Przed sądem Brytyjka powtórzyła, że była w pokoju hotelowym z jednym z Izraelczyków, z którym - jak mówiła - łączył ją związek. Później w pomieszczeniu zjawili się pozostali nastolatkowie i ją zgwałcili. Dodała, że wycofała pierwotne zeznania pod naciskiem policji w trakcie natarczywych przesłuchań, przy których nieobecny był prawnik. Prokuratura i sąd odrzuciły jednak te twierdzenia.

- Mój wniosek jest taki, że wina oskarżonej została udowodniona ponad wszelką wątpliwość - powiedział sędzia, ogłaszając wyrok.

Świadek obrony Marios Matsakis, patolog sądowy, zeznał jednak, że ślady na ciele Brytyjki odpowiadają obrażeniom ofiary gwałtu.

Jak przekonywała prokuratura, oskarżona skłamała, bo wcześniej grupa nastolatków sfilmowała ją w czasie odbywania stosunku płciowego.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP