Świat

Ćwiczenia na Morzu Czarnym. "Tureccy wojskowi przybędą zgodnie z planem"

Świat

Ukraińskich żołnierzy szkolą instruktorzy z USA, Kanady i Litwy
Ukraińskich żołnierzy szkolą instruktorzy z USA, Kanady i LitwyMinisterstwo Obrony Ukrainy
wideo 2/35

Na Morzu Czarnym wystartowały ćwiczenia Sea Breeze 2016, na które przybyło ponad 25 jednostek ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Rumunii i Turcji.

Manewry odbywają się w części północno-zachodniej Morza Czarnego, a także na obszarze obwodów odeskiego i mikołajowskiego. Jak informuje dowództwo ukraińskiej marynarki, "geografia miejsc tegorocznych ćwiczeń została znacznie poszerzona".

W ramach ćwiczeń, które zakończą się 30 lipca, zostaną opracowane zadania dotyczące przeprowadzenia międzynarodowej operacji bezpieczeństwa w "regionie, objętym kryzysem".

Ze strony ukraińskiej w manewrach uczestniczy wizytówka tamtejszej floty fregata Hetman Sahajdaczny.

Udział strony tureckiej

W ćwiczeniach weźmie udział łącznie ok. 4 tys. żołnierzy, 20 samolotów, a także 140 pojazdów opancerzonych.

Zastępca dowódcy ukraińskiej marynarki Andrij Tarasow na konferencji prasowej w Odessie powiedział, że Turcja dotychczas nie poinformowała strony ukraińskiej o rezygnacji z ćwiczeń w związku z niedawną próbą zamachu stanu w Stambule. - Tureccy wojskowi przybędą zgodnie z planem - mówił Tarasow.

W sobotę 16 lipca na poligonie Jaworów w obwodzie lwowskim zakończyły się wspólne ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia Rapid Trident. Wzięło w nich udział ok. 2 tys. żołnierzy z 13 państw.

Autor: tas\mtom / Źródło: mil.gov.ua, Ukraińska Prawda, Rosbalt

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna