Świat

Bunt w więzieniu. Zginęło 11 osób

Świat

ENEXBunt spowodowało wprowadzenie zaostrzonych rygorów więziennych

W trakcie buntu, który wybuchł w czwartek w więzieniu Fenix w Iribarren na północy Wenezueli, zginęło 11 osób, a 28 zostało rannych - poinformowała w piątek organizacja pozarządowa działająca w obronie więźniów.

Bunt spowodowało wprowadzenie zaostrzonych rygorów więziennych. Organizacja pozarządowa Okno Wolności w liście opublikowanym w internecie przypomina, że zaledwie półtora miesiąca wcześniej, 28 marca, 68 osób zginęło w swych celach podczas pożaru w więzieniu w Valencii na północy kraju. Na początku kwietnia pięciu policjantów, wśród nich wysoki rangą oficer, zostało oskarżonych o celowe podpalenie budynku komisariatu, w którym więźniowie protestowali przeciwko warunkom, w jakich byli zmuszeni przebywać.

Protest więźniów politycznych

W stolicy Wenezueli, Caracas, trwa od paru dni protest więźniów politycznych w celach w budynku służby wywiadu SEBIN. Jedną z przyczyn buntów w wenezuelskich więzieniach i aresztach jest ich ogromne przeludnienie: liczba osadzonych jest obecnie czterokrotnie wyższa niż ta, na którą pozwalają i tak wygórowane więzienne normy.

Wobec przeludnienia wenezuelskich więzień wiele osób aresztowanych za pospolite przestępstwa, a także z przyczyn politycznych - za przeciwstawianie się rządom Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli prezydenta Nicolasa Maduro - przetrzymywanych jest w pomieszczeniach komisariatów policji.

Od 2011 roku - według danych organizacji opozycyjnych - w wenezuelskich więzieniach straciło życie co najmniej 388 osób. W niedzielę w Wenezueli odbędą się wybory prezydenckie.

Autor: js/mtom / Źródło: PAP