Świat

Włoskie myśliwce w misji nad Bułgarią

Świat

Włoskie myśliwce chronią przestrzeń powietrzną Bułgarii
Ministerstwo Obrony BułgariiWłoskie myśliwce Eurofighter Typhoon

W Bułgarii rozpoczęła się trzymiesięczna misja włoskich myśliwców, które - wraz z bułgarskim lotnictwem wojskowym - będą uczestniczyć w misji ochrony przestrzeni powietrznej Bułgarii - poinformowało ministerstwo obrony w Sofii.

Cztery włoskie myśliwce Eurofighter Typhoon będą pełnić dyżury bojowe w okresie od 15 lipca do 15 października 2017 roku w ramach misji Air Policing.

Negocjacje z włoskimi siłami zbrojnymi w tej sprawie prowadzono na początku roku, a w czerwcu zezwolenie na misję wydał bułgarski resort obrony.

W piątek do bazy bułgarskiego lotnictwa wojskowego Graf Ignatijewo pod Płowdiwem przybyły cztery włoskie samoloty oraz około 110 wojskowych i techników. Misja jest częścią działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS).

Wojskowi i technicy z Włoch przybyli do bazy bułgarskiego lotnictwa wojskowego Graf Ignatijewo | Ministerstwo Obrony Bułgarii

Włoskie samoloty będą pełnić służbę razem z bułgarskimi myśliwcami. Każda ze stron poniesie koszty własnego udziału w misji.

Dowódca bułgarskiego lotnictwa wojskowego generał Canko Stojkow poinformował, że dyżury bojowe będą pełnić dwie pary myśliwców - włoskich oraz bułgarskich MiG-29. Rolę wiodącą w działaniach w razie naruszenia przestrzeni powietrznej mają odgrywać bułgarscy piloci. Na ewentualne użycie broni ze strony włoskich pilotów zezwolenie ma wydawać osobiście minister obrony Bułgarii.

Od 9 do 16 września 2016 roku bułgarskie lotnictwo wojskowe prowadziło misję Air Policing przy wsparciu dwóch amerykańskich myśliwców.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Bułgarii