Świat

Brytyjski parlament w opłakanym stanie. Remont może zająć 32 lata

Świat

18.06.2015 | Pałac Westminsterski do remontu – gdzie podzieją się lordowie?
Maciej Woroch | TVN24 BiSPałac Westminsterski w obecnym kształcie istnieje od XIX wieku

Remont Pałacu Westminsterskiego może kosztować nawet 5,7 miliarda funtów i trwać 32 lata, o ile członkowie brytyjskiego parlamentu nie wyprowadzą się do tymczasowej siedziby. Takie wnioski zostały zawarte w opublikowanym w czwartek raporcie, wykonanym na zlecenie parlamentu. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy w TVN24 Biznes i Świat.

Pałac Westminsterski istnieje w swoim obecnym kształcie od połowy XIX wieku, kiedy to musiał zostać odbudowany po pożarze w 1834 roku. Wiele fragmentów budynku od tamtego czasu nie było remontowanych.

Dachy przeciekają, ściany się kruszą

Niezależny audyt wykazał, że w budynku znajdują się duże ilości rakotwórczego azbestu, a także kruszące się ściany, przeciekające dachy i nieczynne instalacje wodne.

- Parlament stoi przed dylematem. Pałac Westminsterski jest budynkiem o ogromnej wadze narodowej i międzynarodowym znaczeniu, a my stoimy przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest zabezpieczenie jego przyszłości - powiedział dyrektor programu renowacyjnego Richard Ware.

Siedziba brytyjskiego parlamentu jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. W skład kompleksu wchodzi słynna wieża z dzwonem Big Ben oraz Westminster Hall, najstarszy fragment Pałacu, który istnieje od 1099 roku i wciąż jest używany.

Albo sześć lat i wyprowadzka, albo 32 lata

Autorzy raportu, którzy pracowali nad nim od 2013 roku, przygotowali dla parlamentarzystów pięć scenariuszy remontu Pałacu. Od planu sześcioletniego, który kosztowałby 3,5 miliarda funtów i zakłada całkowitą wyprowadzkę członków Izby Gmin i Izby Lordów na czas prac, do planu 32-letniego, który pozwoliłby parlamentarzystom na ciągłe użytkowanie budynku i pochłonąłby 5,7 miliarda funtów.

Teraz członkowie obu Izb muszą zadecydować, jaki scenariusz wybiorą. W każdym bądź razie, prace renowacyjne nie rozpoczną się przed 2020 rokiem.

Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: fil//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Public Domain | David Castor

Pozostałe wiadomości