Świat

Breivik skarży się na "nieludzkie" warunki. Dostaje zimną kawę bez mleczka

Świat

TVN 24Standardy na sali sądowej były inne...

Anders Breivik odsiadujący wyrok 21 lat więzienia za masakrę na wyspie Utoya i zamach w Oslo, w których zabił łącznie 77 osób, skarży się na "nieludzkie warunki, w jakich odsiaduje swój wyrok". Wymienia m.in. chłodną kawę, brak mleczka, brzydki wystrój celi i kajdanki, które ranią jego nadgarstki.

27-stronicowy list Breivika skierowany do władz więzienia wyciekł i jego fragmenty opublikował dziennik "VG" w swoim internetowym wydaniu. Adwokaci mordercy 77 osób potwierdzili jego autentyczność.

Niedobra kawa, najcięższe więzienie w Norwegii

Jak opisuje treść listu BBC, Breivik skarży się na "nieludzkie warunki", w jakich przyszło mu żyć w więzieniu. Przede wszystkim narzeka na zbyt małą celę, która składa się z trzech części - sypialnej, "biurowej" i przeznaczonej do ćwiczeń. Każda z nich ma osiem metrów kwadratowych.

Poza tym niezwykle deprymują go "brzydkie dekoracje w celi". Choć nie opisuje ich szczegółowo, stwierdza: "Nie sądzę, by w Norwegii istniało gorsze więzienie od tego".

Breivik nie może też znieść tego, że podawana mu kawa jest zwykle zbyt chłodna i nie dostaje do niej mleczka, a w celi panuje zbyt niska temperatura, co sprawia, że musi "nosić trzy warstwy ubrań".

Poza tym "telewizor i pilot są poza celą, przez co musi prosić strażników o zmianę kanałów lub wyłączenie odbiornika, gdy chce spać", "kajdanki, które są mu nakładane poza celą, ranią jego nadgarstki", a "gdy się goli lub myje zęby, strażnicy każą mu się spieszyć".

Morderca jest trzymany w kompletnym odosobnieniu 23 godziny na dobę. Godzinę w ciągu dnia może spacerować i korzystać z łazienki.

21 lat, a potem?

Anders Breivik odsiaduje maksymalny w Norwegii wymiar kary - 21 lat więzienia - za masakrę młodzieży przebywającej na obozie na wyspie Utoya i zamach bombowy w Oslo. Ataki przeprowadził 22 lipca 2011 r. Zginęło w nich 77 osób.

Jego wyrok może być wydłużany w nieskończoność, jeżeli po okresie 21 lat zostanie on w dalszym ciągu uznany za niebezpiecznego dla społeczeństwa.

Autor: adso\mtom / Źródło: bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty: