Świat

Biskupi kończą wizytę w Watykanie. Polski kościół będzie "ubogi"?

Świat

wikipedia.orgPapież przyjął w Watykanie polskich biskupów

Papież przyjął w sobotę na audiencji ostatnią grupę polskich biskupów składających wizytę w Watykanie. Franciszka i watykańskie urzędy odwiedziło łącznie 90 hierarchów. Papież apelował do nich o styl apostolski w "duchu ubóstwa i wyrzeczenia".

W ostatnim dniu wizyty z papieżem spotkali się, jak podało watykańskie biuro prasowe, między innymi: metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, jego poprzednik abp Tadeusz Gocłowski, biskup toruński Andrzej Suski, metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga, biskup koszalińsko–kołobrzeski Edward Dajczak, biskup elbląski Jan Styrna, biskup Ełku Jerzy Mazur.

Rano w sobotę papież odprawił mszę z grupą polskich biskupów w watykańskim domu świętej Marty, gdzie mieszka i gdzie zatrzymali się niektórzy z nich.

Otwarcie na rozwiedzionych?

Włoskie media nadały duży rozgłos przemówieniu, jakie w piątek Franciszek przekazał na piśmie przedstawicielom polskiego episkopatu podczas audiencji dla wszystkich uczestników wizyty ad limina Apostolorum. Największe zainteresowanie wywołały uznane za kolejny dowód otwarcia wobec osób rozwiedzionych słowa papieża o konieczności otoczenia ich duszpasterską troską.

Franciszek napisał: "Duszpasterze wezwani są do postawienia sobie pytania, w jaki sposób pomóc tym, którzy żyją w tej sytuacji, aby nie czuli się wykluczeni z Bożego miłosierdzia, z braterskiej miłości innych chrześcijan i z troski Kościoła o ich zbawienie; nad tym, w jaki sposób pomóc im, żeby nie porzucili wiary i wychowywali swoje dzieci w pełni doświadczenia chrześcijańskiego".

"Styl apostolski wymaga również ubóstwa"

W przesłaniu do polskich biskupów papież apelował o troskę o najbiedniejszych, bezdomnych i bezrobotnych. Ponadto zwrócił uwagę na konieczność misyjnego wyjścia "na peryferia", do ludzi, którzy oczekują na Dobrą Nowinę Chrystusa.

- Ten styl apostolski wymaga również ducha ubóstwa, wyrzeczenia, aby być wolnymi w głoszeniu i szczerymi w dawaniu świadectwa miłosierdzia - podkreślił papież. Przypomniał słowa Jana Pawła II: „Od nas wszystkich, kapłanów Jezusa Chrystusa, oczekuje się, abyśmy byli wierni wobec wzoru, jaki nam zostawił. Abyśmy więc byli 'dla drugich'. A jeżeli 'mamy', żebyśmy także 'mieli dla drugich'”. Franciszek przytoczył słowa polskiego papieża z 1987 roku o tym, że styl życia księży i hierarchów musi być bliski poziomowi życia „przeciętnej”, „uboższej rodziny”.

Autor: dln//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Raporty: