Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca Białorusi po rozpadzie ZSRR i jedyna noblistka z tego kraju Swiatłana Aleksijewicz zniknęli z podręcznika do historii przeznaczonego dla 11. klasy - poinformowały media.
O zmianach poinformowało Europejskie Radio dla Białorusi. Rozgłośnia przekazała, że w nowym podręczniku, opisującym historię Białorusi od końca XX wieku do początku XXI w. i przeznaczonym dla uczniów 11. klasy, ani razu nie pada nazwisko jedynej białoruskiej laureatki Nagrody Nobla Swiatłany Aleksijewicz.
Noblistka Swiatłana Aleksijewicz
Literatka Swiatłana Aleksijewicz, po zeszłorocznych wyborach prezydenckich, w których oficjalnie zwyciężył ubiegający się o piątą reelekcję Alaksandr Łukaszenka i wybuchu protestów antyrządowych, otwarcie poparła opozycję. Została też członkinią prezydium Rady Koordynacyjnej, utworzonej z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, kandydatki opozycji i rywalki Łukaszenki w sierpniowych wyborach.
Aleksiejewicz, uhonorowana w 2015 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, w obawie o własne bezpieczeństwo, wyjechała z kraju. Obecnie mieszka w Niemczech.
Stanisław Szuszkiewicz, były przywódca Białorusi
W podręczniku historii nie ma także wzmianki o Stanisławie Szuszkiewiczu, pierwszym przywódcy Białorusi po rozpadzie ZSRR. Polityk stał na czele białoruskiego parlamentu w latach 1991-1994. 8 grudnia 1991 roku podpisał w imieniu Białorusi z przywódcami Rosji i Ukrainy, Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem, porozumienie o rozwiązaniu Związku Radzieckiego.
Po zeszłorocznych wyborach Szuszkiewicz aktywnie krytykował Alaksandra Łukaszenkę i apelował, by ustąpił.
Źródło: Euroradio, tvn24.
Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by