"Należy bezwzględnie odmówić reżimowi wsparcia". Europosłowie chcą surowszych sankcji wobec Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP
Cichanouska: teraz powinniśmy rozmawiać o tym, jak uwolnić więźniów politycznych na BiałorusiTVN24
wideo 2/30
TVN24Cichanouska: teraz powinniśmy rozmawiać o tym, jak uwolnić więźniów politycznych na Białorusi

Europarlamentarzyści przyjęli w czwartek rezolucję, w której wzywają Unię Europejską do zwiększenia sankcji na Białoruski reżim. Domagają się ukarania osób zaangażowanych w przymusowe lądowanie samolotu w Mińsku i zatrzymanie podróżującego nim Ramana Pratasiewicza. Zdaniem członków PE na liście objętych sankcjami powinni znaleźć się między innymi "prokuratorzy, sędziowie i pracownicy organów ścigania, którzy odgrywają rolę w represjach". W rezolucji potępiono też wrogie działania przeciwko przedstawicielom mniejszości polskiej oraz przeciwko polskiemu systemowi szkolnictwa na Białorusi.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję potępiającą "porwanie samolotu Ryanair" i traktują to jako akt "terroryzmu państwowego". Wzywają do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi, jak również wszystkich innych więźniów politycznych na Białorusi.

Ponadto w rezolucji wzywa się Unię Europejską do jak najszybszego nałożenia sankcji na osoby i podmioty na Białorusi zaangażowane w przymusowe lądowanie samolotu i wymienione uprowadzenia. Za przyjęciem dokumentu było 626 eurodeputowanych, przeciw 16, a 36 wstrzymało się od głosu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Należy bezwzględnie odmówić reżimowi wsparcia finansowego"

Zdaniem europarlamentarzystów państwa unijne muszą pilnie przystąpić do wprowadzenia kolejnego pakietu sankcji przeciwko tym, którzy uczestniczyli w zeszłorocznych fałszerstwach wyborczych i wynikających z nich naruszeniach praw człowieka na Białorusi. "Na liście objętych sankcjami powinni znaleźć się prokuratorzy, sędziowie i pracownicy organów ścigania, którzy odgrywają rolę w represjach,c, tacy jak Marat Markow, który 2 czerwca przeprowadził wywiad z Ramanem Pratasiewiczem w państwowej stacji ONT" - uznał PE.

Ponadto, europosłowie wzywają do podjęcia szybkich środków gospodarczych i sektorowych wymierzonych w kluczowe gałęzie białoruskiego przemysłu, w szczególności w sektor ropy naftowej i produktów ropopochodnych, potasu, stali i przetwórstwa drewna.

"Należy bezwzględnie odmówić reżimowi wsparcia finansowego, odmówić nowych linii kredytowych dla banków tego kraju oraz wstrzymać inwestycje w infrastrukturę lub przedsięwzięcia gospodarcze. Należy uniemożliwić europejskim instytucjom finansowym nabywanie obligacji oraz wszystkich innych instrumentów finansowych emitowanych przez białoruski rząd i powiązane z nim instytucje publiczne" - wskazuje PE.

"Wiec dla wolnej Białorusi! Europo czas działać" na polsko-białoruskim przejściu granicznym Bobrowniki - BierestowicaTVN24

W tekście potępiono represje i wrogie działania władz przeciwko przedstawicielom mniejszości polskiej oraz przeciwko polskiemu systemowi szkolnictwa na Białorusi i wezwano do bezwarunkowego uwolnienia działaczy Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta i innych więźniów politycznych.

PE chce konsekwencji dla Białorusi także w sferze sportowej

Rezolucja wzywa również do zawieszenia udziału Białorusi w międzynarodowych organizacjach i imprezach sportowych, w tym w mistrzostwach Europy i świata oraz w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Posłowie wzywają Europejską Federację Piłki Nożnej (UEFA) do odebrania białoruskiej telewizji państwowej TVR praw do transmisji zbliżającego się turnieju i przekazania ich nieodpłatnie niezależnej telewizji Biełsat TV.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK