Świat

Benedykt XVI doświadcza "szoku emerytalnego". Szykuje się do powrotu do Watykanu

Świat

Wikipedia | US DoDByły papież ma szykować się do powrotu do Watykanu

Emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający w Castel Gandolfo, przygotowuje się do powrotu do Watykanu pod koniec kwietnia lub na początku maja - pisze "Corriere della Sera". Watykan dementuje też pogłoski, jakoby Joseph Ratzinger był poważnie chory. Doskwierać ma mu po prostu wiek.

Włoski dziennik poinformował, że do emerytowanego papieża dołączył w ostatnich dniach jego brat, ksiądz Georg Ratzinger. We wtorek będą razem świętować 86. urodziny Benedykta XVI.

Koniec wakacji w rezydencji

Zbliża się jednocześnie termin przeprowadzki. Emerytowany papież za kilkanaście dni opuści letnią rezydencję i po pobycie pod Rzymem, który rozpoczął się z chwilą abdykacji 28 lutego, powróci do Watykanu. Zamieszka w budynku dawnego klasztoru klauzurowego w Ogrodach Watykańskich, gdzie kończy się właśnie remont. Gazeta zwraca uwagę na to, że do Castel Gandolfo przyjechała też dawna sekretarka Josepha Ratzingera, Birgit Wansing, która jako jedyna jest w stanie odczytać jego napisane odręcznie teksty. To oznacza zaś, że były papież powrócił do pracy i pisze.

To nie choroba, ale wiek

Tematem dyskusji jest stan zdrowia Benedykta XVI, który wywołał poważne zaniepokojenie 23 marca, gdy pokazano nagrania filmowe z historycznego spotkania z jego następcą, Franciszkiem. Joseph Ratzinger był wówczas bardzo osłabiony i zeszczuplał, szedł z trudem. W hiszpańskiej prasie pojawiły się pogłoski o jego poważnej chorobie. - Jego problemy ze zdrowiem są wyłącznie związane z wiekiem - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Zapewnił, że nie ma mowy o żadnej specyficznej chorobie.

Szkodliwy brak zajęcia

"Emerytalny szok" - tak kondycję Benedykta XVI wytłumaczył na łamach największej włoskiej gazety profesor Attilio Maseri, kardiolog Jana Pawła II i królowej Elżbiety II. Wyjaśnił, że utrata sił i wyraźny spadek formy papieża Ratzingera, jaki można było zobaczyć trzy tygodnie po jego abdykacji, to właśnie rezultat nagłego zaprzestania bardzo aktywnego trybu życia po 8 latach pontyfikatu.

- Gdy nagle dochodzi do przerwy w takiej aktywności, pojawia się faza swoistego załamania, pogorszenia stanu zdrowia, po której następuje powolny powrót do formy - podkreślił profesor Maseri. Włoskie media informują, że papież Franciszek na bieżąco zasięga informacji na temat zdrowia swego poprzednika. Nie można wykluczyć, że nowy biskup Rzymu powita Benedykta XVI, gdy powróci do Watykanu.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | US DoD

Tagi:
Raporty: