Świat

18-latek podejrzany o terroryzm. "Sygnały o planowanym ataku"

Świat

Wikipedia Commons GNU | PlaniAustriacka policja zatrzymała sprawce tragedii

W Wiedniu aresztowano w piątek podejrzanego o działalność terrorystyczną - poinformowała austriacka policja, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "Kronen Zeitung" na ten temat. Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka przekazał natomiast na konferencji prasowej, że chodzi o 18-letniego obywatela Austrii z zapleczem migracyjnym.

- W ubiegłych dniach nasiliły się sygnały o planowanym zamachu w stolicy - powiedział rzecznik policji Thomas Keiblinger. Podejrzany był obserwowany i około godziny 18 funkcjonariusze policyjnej jednostki specjalnej Cobra zatrzymali go w mieszkaniu przy ulicy Rotenhofgasse w dzielnicy Favoriten w południowej części Wiednia. Informacje o możliwym zamachu otrzymano od zagranicznych służb wywiadowczych. Policja, Urząd Ochrony Konstytucji i Cobra współpracowały ściśle - podkreślił Keiblinger. Policja skierowała do Austriaków apel, by zachowywać czujność zwłaszcza w miejscach bardzo uczęszczanych oraz meldować o zauważonych podejrzanych przedmiotach - jak porzucone bagaże. Władze nie potwierdziły na razie podanej przez "Kronen Zeitung" informacji, że zatrzymany samodzielnie skonstruował ładunek wybuchów.

Stałe zagrożenie terrorystyczne

Na konferencji prasowej austriacki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka mówił, że dzięki zatrzymaniu podejrzanego zapobieżono potencjalnemu zamachowi w stolicy Austrii.

Sobotka oświadczył, że ze względu na toczące się dochodzenie nie ujawni na razie dalszych szczegółów sprawy. Jak zaznaczył, zarówno Austria, jak i cała Europa muszą się obecnie liczyć ze stałym zagrożeniem terrorystycznym i dlatego konieczne są "silniejsze instrumenty policyjne".

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons GNU | Plani