Świat

Chce zakazu symboli muzułmańskich. "Połóżmy kres polityce islamizacji"

Świat


Heinz Christian Strache, przewodniczący skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności, opowiedział się za wprowadzeniem w kraju zakazu muzułmańskich symboli. Na wzór obowiązującego zakazu symboliki nazistowskiej.

Zdaniem przewodniczącego Austriackiej Partii Wolności (FPOe), który wystąpił na sobotnim zjeździe w Salzburgu przed około czterema tysiącami swoich sympatyków, Austria potrzebuje "praw, które zakażą faszystowskiego islamu".

- Połóżmy natychmiast kres polityce islamizacji. W przeciwnym razie my Austriacy, my Europejczycy, sami źle skończymy - mówił Heinz Christian Strache.

Odnosząc się do pomysłu zgłoszonego w mijającym tygodniu przez wchodzącą w skład koalicji rządowej konserwatywną partię OeVP, by rocznie Austria przyjmowała 17 tys. azylantów, Strache powiedział: - Potrzebujemy zerowej, albo ujemnej imigracji.

Antyislamskie postulaty

Jego rzecznik wyjaśnił potem dziennikarzom, że zakaz symboli muzułmańskich, jako jeden z elementów walki z ekstremizmem islamskim, byłby wzorowany na wprowadzonym po II wojnie światowej zakazie symboli nazistowskich.

Reuters podaje, że w Austrii, liczącej 8,7 mln mieszkańców, żyje ok. 600 tys. muzułmanów. Od lata 2015 roku ponad 130 tys. migrantów, głównie z Afganistanu, Syrii i Iraku, złożyło w tym kraju wnioski o azyl.

Antyislamskie postulaty głoszone przez FPOe padają w Austrii na podatny grunt, czego odzwierciedleniem było 46 proc. poparcia w grudniowej drugiej turze wyborów prezydenckich dla kandydata tej partii Norberta Hofera. Ostatecznie wygrał niezależny kandydat Alexander Van der Bellen.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: