Duża zmiana dla Saudyjek. Ogłoszona w rejestrze informacji o przepisach budowlanych

TVN24

TVN24 BiSKobiety w Arabii Saudyjskiej powoli dostają prawa przysługujące dotąd tylko mężczyznom ("materiał programu "Pokaż nam świat" z 4.04.2019)

Do tej pory w restauracjach w Arabii Saudyjskiej obowiązywały przesłony oddzielające część damską i męską, osobne sale lub nawet osobne wejścia dla pań i panów. Od teraz to się zmieni. W niedzielę ogłoszono zniesienie separacji kobiet i mężczyzn.

Jak zauważa agencja Associated Press, zmiana ta może się wydać konserwatystom na tyle kontrowersyjna, że tłumaczy to wprowadzenie jej przez władze królestwa bez rozgłosu.

Poinformowała o niej oficjalna agencja SPA w długim komunikacie wyliczającym zmiany różnych przepisów i norm, jak dopuszczalna długość fasady budynku, czy pozwolenie na umieszczanie kuchni na piętrze, a nie tylko na parterze domu. Nowy przepis wydało ministerstwo ds. municypalnych i wiejskich.

Nawet na weselach rozdzielani

Wprawdzie drogie restauracje i luksusowe hotele w Dżuddzie i Rijadzie nie przestrzegały ostatnio obowiązku separowania mężczyzn i kobiet, ale w innych miejscach podział taki był respektowany.

Zachodnie sieci, jak Starbucks, dzieliły pomieszczenia na sale "rodzinne", gdzie mogły wejść kobiety same lub w towarzystwie mężczyzn, i sale dla "singli", gdzie przyjmowano wyłącznie mężczyzn.

Jeśli restauracja była za mała, aby przynajmniej oddzielić zasłonami części dla pań i dla panów, po prostu nie wpuszczano tam kobiet.

W całej Arabii Saudyjskiej nadal obowiązuje norma, zgodnie z którą w miejscach publicznych kobiety i mężczyźni są rozdzielani: w szkołach, na uniwersytetach, a nawet - jak podkreśla agencja AP - na weselach.

Kobiety zdobywają nowe prawa

W sierpniu zniesiono przepis, który ograniczał swobodę podróży kobiet, odtąd kobiety mogą występować o paszport.

W czerwcu 2018 roku królewski dekret pozwolił kobietom siadać za kierownicą samochodu. Wcześniej Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie miały prawa prowadzić auta.

Jednak jeszcze w maju 2018 roku aresztowano kilkanaście działaczek na rzecz praw człowieka, z których większość domagała się przyznania Saudyjkom prawa do prowadzenia samochodu oraz odejścia od systemu męskiej opieki, skutecznie uniemożliwiającego Saudyjkom samodzielne decydowanie o sobie. Niektóre z nich pozostały w areszcie przez blisko rok.

Autor: lukl/adso / Źródło: tvn24.pl, PAP