Antyle Holenderskie przestały istnieć

 
WikipediaWyspy odkryli Hiszpanie, ale skolonizowali Holendrzy

Antyle Holenderskie przestały istnieć jako autonomiczne państwo w ramach Królestwa Holandii. Powód? Pięć wysp występujących do niedzieli jako jeden obszar administracyjny, wygenerowało astronomiczny deficyt budżetowy w wysokości dwóch miliardów euro.

Od wielu lat mieszkańcy dwóch większych wysp Curacao, St Maarten i trzech mniejszych Bonaire, St Eustatius i Saba, nie mogli dojść do porozumienia kto jest odpowiedzialny za ciągły deficyt finansów. Mniejsi twierdzili, że to wina tych większych i vice versa.

Na początku lat 90-tych zaczęto dyskusję na temat zmiany konstytucji Antyli Holenderskich. Po 2005 roku na każdej z wysp przeprowadzono oddzielne referendum, w którym mieszkańcy mieli się wypowiedzieć na temat przyszłości swoich małych ojczyzn. Ostatecznie Curacao i St Maarten stały się autonomicznymi państwami w ramach Królestwa Holandii, a trzy pozostałe otrzymały nowy specjalny status autonomicznych okręgów.

Holandia pozostanie odpowiedzialna za politykę obronną i zagraniczną swoich byłych kolonii. Ponadto Amsterdam będzie bezpośrednio nadzorował finanse najbardziej zadłużonej wyspy, czyli Curacao.

Odległa posiadłość

Holendrzy skolonizowali wyspy w XVII wieku. Trzy mniejsze leżą w łańcuchu wysp ciągnących się na wschód od Puerto Rico. Dwie większe leżą niedaleko wybrzeży Wenezueli i są oddzielone od swoich mniejszych braci setkami mil Morza Karaibskiego. Mieszka na nich około 180 tysięcy ludzi. Podstawą gospodarki jest turystyka i rybołówstwo.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości