Stany Zjednoczone zakończyły misję wojskową w Afganistanie

Autor:
ft/kg
Źródło:
Reuters

Amerykanie zakończyli wycofywanie swoich sił z Afganistanu – poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej Pentagonu. Ostatni żołnierze USA opuścili Kabul niemal równo 20 lat po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, które zapoczątkowały inwazję w Afganistanie – zwraca uwagę agencja Reutera. 

Konferencja szefa Dowództwa Centralnego USA generała Franka McKenziego w Pentagonie odbyła się po tym, jak ostatni amerykańcy żołnierze skierowani do Afganistanu w celu ewakuacji obywateli USA oraz afgańskich współpracowników, odlecieli z Kabulu. - Ostatni (samolot) C-17 wystartował z międzynarodowego lotniska im. Hamida Karzaja 30 sierpnia, tego popołudnia, o 15.29 czasu wschodnioamerykańskiego [tj. 21.29 czasu polskiego i 23.59 czasu afgańskiego] - oznajmił dowódca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ewakuacja prowadzona była od połowy sierpnia, gdy władzę w Afganistanie przejęli talibowie. Biały Dom poinformował, że od tego czasu mostem powietrznym wywieziono z Kabulu ponad 116 tysięcy osób. 

W niedzielę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan zapewnił, że Amerykanie i ich afgańscy sojusznicy będą mogli bezpiecznie opuścić Afganistan także po wyjściu z kraju wojsk USA. Szef dyplomacji USA Antony Blinken zapewnił, że Waszyngton ma wystarczające środki nacisku, by mieć pewność, że talibowie dotrzymają obietnicy w tej sprawie.

Talibowie gotowi do przejęcia lotniska w Kabulu

W niedzielę talibowie oświadczyli, że są gotowi do przejęcie lotniska w Kabulu. - Czekamy na ostatni sygnał ze strony Amerykanów, aby zapewnić pełną kontrolę nad lotniskiem w Kabulu – powiedział Reutersowi jeden z wysokich rangą urzędników talibskich. Zapewnił, że talibowie mają zespół ekspertów technicznych i wysoko wykwalifikowanych inżynierów, gotowych do przejęcia lotniska.

W sobotę rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid także mówił, że przejęcie lotniska nastąpi "wkrótce" po wycofaniu się sił USA i ogłoszeniu pełnego składu rządu talibskiego, co ma nastąpić w najbliższych dniach. Mudżahid wyjaśnił, że wyznaczeni zostali już gubernatorowie i szefowie policji w niemal wszystkich prowincjach Afganistanu.

Talibowie kontrolują prawie cały AfganistanPAP

Autor:ft/kg

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości