Afgańczycy pokochali Urszulę

 
Radio cieszy się coraz większą popularnościąSekcja informacyjno-prasowa PKW Afganistan

Powstałe przed ponad rokiem w polskiej bazie wojskowej radio dla Afgańczyków cieszy się coraz większą popularnością. Tamtejsi mieszkańcy - jak zapewniają żołnierze z sekcji informacyjnej - bardzo cenią sobie polską muzykę. Szczególnie przypadła im do gustu Urszula.

Zarówno w bazie Ghazni, jak i w Warrior stacjonuje Zespół Taktycznych Działań Psychologicznych. W obu polskich bazach zespoły PSYOPS prowadzą rozgłośnie radiowe radia HAMDARD.

Radio HAMDARD rozpoczęło nadawanie 28 kwietnia 2009 roku. Każdego dnia mieszkańcy prowincji Ghazni i jej okolic mogą słuchać codziennie od 10 do 20 prowadzonego przez Polaków radia. Największą popularnością cieszy się w dystryktach Ghazni, Andar, Deh Yak, Giro, Rashidan, Qarabagh, Waghez i Jaghori.

 
Polskie radio coraz popularniejsze 
 
Sprzęt polskich wojskowych 

Dla kogo?

Radio kierowane jest do osób posługujących się językiem paszto (ludność pusztuńska przeważa w prowincji Ghazni) oraz dari. Język paszto jest językiem potocznym, zaś dari językiem biznesu, kultury i sztuki.

Jak na razie, większość nadawanych audycji jest nagrywana z pewnym wyprzedzeniem, jednak tworzący radio Polacy chcą to nieco zmienić. - Zamierzamy nadawać więcej audycji na żywo. Ciekawym pomysłem, nad którym pracujemy są konkursy z telefonami od słuchaczy – mówi st. kpr. Arkadiusz Chorobiński. To nie jedyne zmiany jakie planują żołnierze. Chcą stworzyć swoisty "koncert życzeń". - Chcemy, aby słuchacze mieli możliwość wyboru i zamawiania muzyki na antenie, a także pozdrowienia swoich bliskich - mówi Struziński.

Informacje i muzyka

Na antenie nie brakuje tematów bieżących, dotyczących życia społeczeństwa, spraw gospodarki i polityki Afganistanu. Polacy nadają też informacje o zagrożeniach zdrowotnych, zdrowym trybie życia i dbania o higienę osobistą. Nie brakuje informacji o pogodzie.

Duża część programu to także muzyka. Jest ona bardzo różnorodna, nie brakuje też polskiej. Ponoć sporą popularnością cieszą się polskie nagrania. Afgańczycy szczególnie polubili Urszulę.

Reklama radia

Polacy cały czas walczą o zwiększenie popularności radia. Dlatego też zrzucają ulotki ze śmigłowców, rozdają je również podczas spotkań z miejscową ludnością. Nie brakuje też plakatów reklamujących radio. Żołnierze rozdają również odbiorniki radiowe - od początku obecności w Afganistanie rozdano ich już 20 tys.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sekcja informacyjno-prasowa PKW Afganistan