Świat

6 mld dolarów i 6 lat opóźnienia. Sojuz z Galileo wystartował

Świat

Aktualizacja:

Kosmodrom w Ameryce Południowej, rakieta z Rosji, satelity z UE. W piątek po godzinie 12:30 polskiego czasu wystartowała rakieta Sojuz, wynosząc w kosmos dwie operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.

Rosyjski Sojuz wystartował z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godzinie 12:30. Pierwotna data startu - 24 godziny wcześniej - została przełożona z powodu anomalii, wykrytych podczas zaopatrywania Sojuza w paliwo.

Galileo w końcu poleci
Galileo w końcu poleciTVN24, European Space Agency

Opóźnione Galileo

Galileo jest europejskim globalnym systemem nawigacji satelitarnej, który ma być konkurencyjny dla amerykańskiego GPS (Global Positioning System) i rosyjskiego GLONASS.

Ma być jednym z największych - obok Airbusa - projektów realizowanych wspólnie przez europejski przemysł z wielu państw UE.

Flagowy projekt Unii Europejskiej kosztował unijny budżet już 6,4 mld euro, a startu europejskiego systemu nawigacji satelitarnej można się spodziewać według planów w 2014 r. Pierwotnie pierwsze satelity Galileo miały wystartować już sześć lat temu.

Do czego będzie służył system Galileo?
Do czego będzie służył system Galileo?TVN24, ESA

Projekt z Rosjanami

Odpalenie Galileo z Gujany Francuskiej to też przełomowy moment dla europejskiego przemysłu kosmicznego. Po raz pierwszy bowiem z terytorium państwa europejskiego (Gujana Francuska, choć leży w Ameryce Południowej, należy do Francji) należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wystartowała rosyjska rakieta.

Tym samym wspólny projekt ESA i Roskosmosu (rosyjska państwowa agencja kosmiczna) zapoczątkowany w 2003 roku po latach nieporozumień, opóźnień i przekroczenia kosztów ostatecznie znalazł finał.

Źródło: PAP