5 lat więzienia dla blogerki za szpiegostwo

 
sxc.huNastoletnia blogerka skazana

19-letnia syryjska blogerka Tal Al-Malluhi, skazana w poniedziałek na pięć lat więzienia przez sąd w Damaszku, pracowała dla CIA - oznajmiła w czwartek rzeczniczka prasowa syryjskiego MSZ.

- Wiemy o protestach państw zachodnich i chcieliśmy wyjaśnić sprawę związaną ze skazaniem (Al-Malluhi - red.) - powiedziała dziennikarzom Buszra Kanafani.

Według niej Tal Al-Malluhi w wieku 15 lat "została zwerbowana przez austriackiego oficera z UNDOF (Siły Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan), który zażądał, aby wraz z rodziną przeniosła się do Kairu". Malluhi wyjechała 29 września 2006 roku z Syrii do Egiptu, gdzie "oficer wywiadu amerykańskiego przedstawił ją dyplomatom w ambasadzie USA".

Próba zabójstwa

Dyplomaci poprosili dziewczynę, aby "dostarczała im informacje na temat pracy ambasady Syrii w Kairze, a zwłaszcza III sekretarza Samera Rabou".

Rabou był we wrześniu 2009 roku celem "próby zabójstwa" przeprowadzonej przez dwóch agentów amerykańskich i ambasada syryjska w Kairze zamierzała wytoczyć im proces - twierdziła Kanafani.

Według niej Malluhi wróciła do Syrii na polecenie amerykańskiej agentki Amy Sii Catherine Distefano (alias Jessica). Odwiedziła dwa więzienia w pobliżu Damaszku, gdzie dowiadywała się o stan zdrowia dwojga więźniów, którzy podpisali "Deklarację z Damaszku" zawierającą apel o zmiany demokratyczne w Syrii.

Z inspiracji agentów amerykańskich "nawiązała ona kontakty z oficerami syryjskich służb bezpieczeństwa i usiłowała zbliżyć się do wysoko postawionych osobistości syryjskich. Przekazywała wszystkie informacje Jessice, w tym nazwiska tych oficerów" - powiedziała Kanafani, podkreślając, że podaje te szczegóły, aby wytłumaczyć "powody skazania Malluhi".

Wnuczka ministra

Dziewczyna została zatrzymana przez władze w grudniu 2009 roku. Jest ona wnuczką byłego syryjskiego ministra, który sprawował urząd, gdy prezydentem Syrii był Hafez el-Asad, ojciec obecnego szefa państwa Baszara el-Asada.

Według organizacji praw człowieka Human Rights Watch, Malluhi na swoim blogu publikowała poezję oraz komentarze społeczne, lecz nie poruszała tematów związanych z syryjską polityką.

W sobotę USA potępiły "tajny proces" 19-latki i wezwały Syrię do uwolnienia Malluhi oraz "wszystkich więźniów politycznych".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości