"Globalny symbol ludobójstwa". Uczcili pamięć ofiar masakry

Świat

Aktualizacja:

Tysiące bośniackich Muzułmanów zebrały się w środę w Srebrenicy, by w 23. rocznicę masakry dokonanej przez Serbów bośniackich uczestniczyć w pochówku 35 niedawno zidentyfikowanych ofiar.

Ofiary pochowano na cmentarzu memorialnym w pobliżu Srebrenicy, obok pogrzebanych wcześniej 6575 innych ofiar zbrodni ekshumowanych ze zbiorowych grobów. Do tej pory, nie ustalono jeszcze tożsamości ponad tysiąca osób z tych masowych grobów.

"Zawsze kiedy tu przyjeżdżam, brakuje mi słów"

11 lipca 1995 roku, po zajęciu Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawy chronionej przez holenderskich żołnierzy sił ONZ, oddziały Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu miasta blisko 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Holendrzy wydali nawet 5 tysięcy Bośniaków, którzy schronili się przed wywózką w ich bazie w Potoczari, w przekonaniu, że wyjazd stamtąd jest dla nich jedynym wyjściem. Kilkudniowa masakra została przez oenzetowski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii uznana za ludobójstwo, a dzień jej rozpoczęcia jest w Bośni i Hercegowinie dniem żałoby narodowej.

- Srebrenica stała się globalnym symbolem ludobójstwa, ostrzeżeniem, że do żadnego innego ludobójstwa nie może dojść nigdzie na świecie - powiedział Nermin Alivuković, przewodniczący komitetu organizacyjnego uroczystości w Srebrenicy. - Zawsze kiedy tu przyjeżdżam, brakuje mi słów. Te nazwiska wyryte w zimnym marmurze, ten piękny krajobraz, który tak ostro kontrastuje ze złem, które tu się wydarzyło, stanowią świadectwo okrucieństwa, do jakiego zdolni są ludzie, gdy nasyceni są propagandą i uprzedzeniami, strachem i nienawiścią - powiedziała Dunja Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy.

Dożywocie dla dowódcy

Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić został skazany w listopadzie ubiegłego roku na karę dożywotniego więzienia za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-95.

Haski Trybunał do spraw Zbrodni w byłej Jugosławii orzekł wtedy, że Mladić jest winny 10 spośród 11 zarzutów, w tym dowodzenia oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu: wymordowanie 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku i oblężenie Sarajewa, które trwało 43 miesiące i podczas którego zginęło ponad 11 tysięcy cywilów. Obecnie w Hadze rozpoczął się proces apelacyjny Mladicia.

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: