16 mln szczepionek na świńską grypę spłonie

Świat

Aktualizacja:
TVN24Szczepionki spłoną w spalarni śmieci w Magdeburgu

Niemcy rozpoczęli we wtorek niszczenie szesnastu milionów niewykorzystanych szczepionek przeciwko grypie A/H1N1, kupionych w czasie pandemii w 2009 r. Do środy 196 palet z preparatem Pandemrix o wartości 130 mln euro spłonie w spalarni śmieci w Magdeburgu.

Agencja dpa podała, że za zniszczenie szczepionek władze niemieckich krajów związkowych zapłacą dalsze 14 tys. euro. W Magdeburgu spłonie tylko ta część niewykorzystanych dawek Pandemrixu, które były przechowywane w centralnym magazynie. Szczepionki, które wydano lekarzom albo ośrodkom zdrowia, zostały już w dużej mierze zniszczone przez niemieckie landy.

Niewielu się szczepiło

W czasie pandemii grypy A/H1N1 dwa lata temu Niemcy kupili w sumie 34 mln dawek szczepionki, płacąc za nie 283 mln euro. Pomimo kampanii zachęcającej do szczepień ostatecznie bardzo niewielu mieszkańców Niemiec - od 4 do 14 proc. w zależności od regionu - zdecydowało się na przyjęcie Pandemrixu. Wielu obawiało się skutków ubocznych. Okazało się również, że nowa grypa nie była tak groźna, jak się początkowo obawiano. Niemieckim landom pozostało 28,7 mln niewykorzystanych szczepionek - których termin ważności minął jesienią - i niepotrzebne koszty w wys. 239 mln euro.

Pandemia grypy A/H1N1 wybuchła wiosną 2009 r. Wirus zabił ponad 16 tysięcy ludzi na całym świecie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24