"Nie ma nas i ich. Jesteśmy my". Premier Etiopii odebrał Pokojową Nagrodę Nobla

TVN24


Przyjmuję tę nagrodę w imieniu Etiopczyków i Erytrejczyków, zwłaszcza tych, którzy dokonali ostatecznego poświęcenia na rzecz pokoju - powiedział Abiy Ahmed Ali. Premier Etiopii odebrał w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.

Czternaścioro laureatów. Nagrody Nobla wręczone >

Ali został wyróżniony przez Komitet Noblowski za zasługi na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i Erytreą oraz demokratyzacji Etiopii.

- Przyjmuję tę nagrodę w imieniu Etiopczyków i Erytrejczyków, zwłaszcza tych, którzy dokonali ostatecznego poświęcenia na rzecz pokoju - powiedział Abiy Ahmed Ali, odbierając nagrodę. - Przyjmuję ją w imieniu mojego towarzysza pokoju, prezydenta Erytrei Isajasa Afewerkiego, którego życzliwość, zaufanie i zaangażowanie przyczyniły się do zakończenia trwającego dwie dekady konfliktu między naszymi krajami - dodał.

- Nie ma nas i ich. Jesteśmy tylko my, ponieważ wszyscy jesteśmy związani przeznaczeniem, wspólną miłością, przebaczeniem i pojednaniem Zrozumieliśmy, że nasze narody nie są wrogami, ale raczej ofiarami tego samego wroga, zwanego ubóstwem - mówił premier Etiopii.

"Z pokoju i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki"

11 października Komitet Noblowski, argumentując wybór laureata, oświadczył, że tegoroczna, przyznawana po raz setny nagroda, trafi do obecnego premiera Etiopii w uznaniu jego zasług na rzecz procesu pokojowego między Etiopią i sąsiednią Erytreą.

"Odkąd Abiy Ahmed objął polityczne przywództwo w kwietniu 2018 roku, z pokoju, wybaczenia i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki realizowanej przez swój rząd" - czytamy w komunikacie wydanym po ogłoszeniu decyzji.

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000.

Kim jest Abiy Ahmed Ali?

Urodzony w 1976 roku Abiy Ahmed Ali na czele rządu Etiopii stanął w kwietniu 2018 roku i jako wówczas 43-latek został najmłodszym przywódcą w Afryce. Od czasu objęcia stanowiska ogłosił amnestię dla więźniów politycznych, rozpoczął dialog z organizacjami uważanymi wcześniej za terrorystyczne. Obiecał również przeprowadzenie w przyszłym roku wolnych wyborów.

Największym jego sukcesem jest jednak podpisanie w lipcu 2018 roku porozumienia pokojowego z Erytreą po trwającym niemal 20 lat konflikcie. Na jego mocy oba kraje uznały przebieg granic, umożliwiając ich przekraczanie. Wznowiono połączenia lotnicze oraz zdecydowano o wspólnym wykorzystywaniu portów na erytrejskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Ponadto Etiopia i Erytrea zadeklarowały współpracę polityczną i gospodarczą oraz w dziedzinie bezpieczeństwa. Mają także działać na rzecz pokoju w regionie.

Protesty w Etiopii

Pod koniec października w Etiopii wybuchły protesty przeciwko Abiyowi. Ludzie wyszli na ulice, gdy Dżawar Mohammed, przywódca stanowiącej większość grupy etnicznej Oromo, oskarżył siły bezpieczeństwa o próbę zorganizowania ataku na niego. W zamieszkach zginęło prawie 80 osób, a ponad 400 aresztowano.

Autor: pp / Źródło: PAP, tvn24.pl