Co orzekł Sąd Najwyższy w sprawie Obamacare? Blamaż CNN i Fox News

TVN24


W świecie współczesnych mediów, gdzie informacja musi być przekazywana natychmiast, czasem łatwo o pomyłkę. Bolesna wpadka przydarzyła się dwóm renomowanym amerykańskim telewizjom - CNN i Fox News. Obie pomyliły się i podały, iż Sąd Najwyższy USA uznał reformę systemu opieki zdrowotnej za nieważną, choć stało się odwrotnie.

Ogłoszenie decyzji sędziów miało miejsce w czwartek około godziny 10 rano czasu miejscowego na wschodnim wybrzeżu USA. Media w całym kraju wyczekiwały jej w napięciu, ponieważ wyrok udało się utrzymać w szczelnej tajemnicy aż do końca. Gdy wreszcie przedstawiciel sądu ogłosił, że stosunkiem głosów pięć do czterech uznano za zgodne z Konstytucją najważniejsze zapisy reformy, rozpoczął się wyścig o to, kto jak najszybciej poda tę informację.

Szybkość ma swoją cenę

Korespondent Fox News przekazał do studia, że reforma Obamy jest niekonstytucyjna. Plansza z analogicznym twierdzeniem pojawiła się na ekranach telewidzów. Chwilę później jedna z prowadzących program prezenterek nabrała podejrzeń, że mogło dojść do błędu. - Dostajemy sprzeczne informacje - powiedziała Megyn Kelly, czytając stronę bloga, który zajmuje się relacjonowaniem posiedzeń sądu. Po chwili kategorycznie stwierdziła, że korespondent popełnił błąd.

Podobna sytuacja rozegrała się na antenie CNN. Korespondent przekazał z sądu, iż "wygląda na to, że sędziowie uznali reformę za nieważną". Prowadzący program Wolf Blitzer zachował powściągliwość, mówiąc że, "o ile jest to prawda" to będzie to poważny cios dla Baracka Obamy. Pomimo ostrożności prowadzącego, realizujący program na pasku na dole programu napisali: "Sąd Najwyższy obalił reformę". Błędny napis wisiał przez sześć minut.

Pomyłki dwóch renomowanych stacji wynikają z tego, że korespondenci przekazali informację po usłyszeniu tylko części orzeczenia. Sędziowie uznali bowiem za niekonstytucyjną część reformy, ale jej zasadnicze elementy podtrzymali.

Jednak w atmosferze presji na jak najszybsze podanie informacji nie było czasu na zastanowienie się, lub słuchanie do końca. Pojęcie o tym jak bardzo zacięty jest ten wyścig, świadczy oświadczenie agencji Bloomberg, która pochwaliła się, że przekazała informację najszybciej, o 12 sekund wcześniej niż Reuters i 25 sekund wcześniej niż Associated Press.

CNN za swój błąd przeprosiła. Fox News stwierdziła natomiast, że "podawaliśmy fakty zgodne z naszymi najświeższymi informacjami".

Autor: mk//gak / Źródło: nytimes.com