Zwycięstwo populistów w Grecji

26 stycznia 2015

Nowy grecki rząd już działa

Nowy rząd Grecji Aleksisa Ciprasa, którego skład podano we wtorek późnym wieczorem, został zaprzysiężony w środę, przed wylotem premiera na szczyt UE w Brukseli. Nowy rząd tworzy wielu ministrów z poprzedniego gabinetu.

Syriza utrzymuje się na prowadzeniu w sondażach

Skrajnie lewicowa grecka Syriza we wtorkowym badaniu opinii publicznej utrzymała 0,5 pkt. proc. przewagi nad konserwatywną Nową Demokracją, powtarzając w ten sposób wynik z poniedziałkowego sondażu. Przedterminowe wybory odbędą się w Grecji 20 września.

Planowi Ciprasa grozi fiasko. Wybory coraz bliżej, a Syriza traci

Przewaga greckiej lewicowej partii Syriza nad jej konserwatywnymi oponentami skurczyła się do zaledwie 0,4 punktu procentowego - wykazał sondaż, którego wyniki opublikowano w środę. Reuters pisze, że jest to kolejny sygnał, iż decyzja przywódcy Syrizy, byłego premiera Aleksisa Ciprasa, który parł do przedterminowych wyborów w nadziei na większość absolutną, może mieć skutki odwrotne od zamierzonych.

Grecja chce "uczciwego kompromisu" z wierzycielami

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że jego rząd chce "uczciwego kompromisu" z wierzycielami, jednak nie jest gotów na wszelkie ustępstwa. Ponadto opowiada się nadal za renegocjowaniem zadłużenia kraju.

Pierwsza demonstracja przeciwko Ciprasowi. Starcia na ulicach

Na ulicach Aten doszło w czwartek wieczorem do pierwszej, od czasu wyborczego zwycięstwa lewicowej SYRIZY, demonstracji przeciwko nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa. Protestowano przeciwko porozumieniu z kredytodawcami o przedłużeniu programu pomocowego.

Ławrow: Rosja rozważy pomoc finansową dla Grecji

Przyjmując w środę w Moskwie greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Kodziasa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zadeklarował gotowość Rosji do udzielenia pomocy nowemu lewicowemu rządowi Grecji.

Cipras usiłuje przekonać do siebie władze UE. Jak mu poszło z Tuskiem?

Donald Tusk spotkał się w środę z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Szef Rady Europejskiej wezwał szefa nowego greckiego rządu do zachowania jedności unijnej polityki. Choć w komunikacie po spotkaniu nie wskazano wprost, że chodzi o strategię działań wobec Moskwy, po przejęciu władzy przez SYRIZĘ, której zarzuca się zbytnią uległość w stosunku do Rosji, UE z niepokojem obserwuje kolejne poczynania greckich ministrów.

Rokita o rządzie Grecji: rosyjscy lobbyści, jeśli nie agenci

Jeśli zadać sobie trudu i posiedzieć w internecie nad życiorysami ludzi, którzy objęli władzę w dzisiejszej Grecji, to jest jasne, że albo oni sami od dawna są rosyjską agenturą, albo cała ta grupa jest zinfiltrowana przez rosyjski wywiad - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 Jan Rokita. - Dla bezpieczeństwa Europy i dla bezpieczeństwa Polski najlepiej, jakby oni jak najszybciej opuścili Unię Europejską - dodał.

Premier Grecji zapewnia: nie chcemy konfliktu z UE

Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił w sobotę o "czas wytchnienia" i zapewnił, że "nie szuka konfliktu z partnerami unijnymi i innymi międzynarodowymi". Zrobił to w oświadczeniu przesłanym e-mailem do agencji Bloomberg News.