Zwycięstwo populistów w Grecji

26 stycznia 2015

Nowy rząd Grecji Aleksisa Ciprasa, którego skład podano we wtorek późnym wieczorem, został zaprzysiężony w środę, przed wylotem premiera na szczyt UE w Brukseli. Nowy rząd tworzy wielu ministrów z poprzedniego gabinetu.

Skrajnie lewicowa grecka Syriza we wtorkowym badaniu opinii publicznej utrzymała 0,5 pkt. proc. przewagi nad konserwatywną Nową Demokracją, powtarzając w ten sposób wynik z poniedziałkowego sondażu. Przedterminowe wybory odbędą się w Grecji 20 września.

Przewaga greckiej lewicowej partii Syriza nad jej konserwatywnymi oponentami skurczyła się do zaledwie 0,4 punktu procentowego - wykazał sondaż, którego wyniki opublikowano w środę. Reuters pisze, że jest to kolejny sygnał, iż decyzja przywódcy Syrizy, byłego premiera Aleksisa Ciprasa, który parł do przedterminowych wyborów w nadziei na większość absolutną, może mieć skutki odwrotne od zamierzonych.

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że jego rząd chce "uczciwego kompromisu" z wierzycielami, jednak nie jest gotów na wszelkie ustępstwa. Ponadto opowiada się nadal za renegocjowaniem zadłużenia kraju.

Na ulicach Aten doszło w czwartek wieczorem do pierwszej, od czasu wyborczego zwycięstwa lewicowej SYRIZY, demonstracji przeciwko nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa. Protestowano przeciwko porozumieniu z kredytodawcami o przedłużeniu programu pomocowego.

Przyjmując w środę w Moskwie greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Kodziasa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zadeklarował gotowość Rosji do udzielenia pomocy nowemu lewicowemu rządowi Grecji.

Donald Tusk spotkał się w środę z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Szef Rady Europejskiej wezwał szefa nowego greckiego rządu do zachowania jedności unijnej polityki. Choć w komunikacie po spotkaniu nie wskazano wprost, że chodzi o strategię działań wobec Moskwy, po przejęciu władzy przez SYRIZĘ, której zarzuca się zbytnią uległość w stosunku do Rosji, UE z niepokojem obserwuje kolejne poczynania greckich ministrów.

Jeśli zadać sobie trudu i posiedzieć w internecie nad życiorysami ludzi, którzy objęli władzę w dzisiejszej Grecji, to jest jasne, że albo oni sami od dawna są rosyjską agenturą, albo cała ta grupa jest zinfiltrowana przez rosyjski wywiad - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 Jan Rokita. - Dla bezpieczeństwa Europy i dla bezpieczeństwa Polski najlepiej, jakby oni jak najszybciej opuścili Unię Europejską - dodał.

Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił w sobotę o "czas wytchnienia" i zapewnił, że "nie szuka konfliktu z partnerami unijnymi i innymi międzynarodowymi". Zrobił to w oświadczeniu przesłanym e-mailem do agencji Bloomberg News.

Prezydent USA Barack Obama pogratulował nowemu premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi zwycięstwa w niedawnych wyborach i zadeklarował, że Waszyngton gotów jest do współpracy z Atenami w ożywieniu greckiej gospodarki.