Zamach w Londynie

22 marca 2017
LondynPAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Zamachowiec z Londynu najpierw próbował potrącić jak największą liczbę ofiar na Moście Westminsterskim, a potem ruszył z dużymi nożami w kierunku brytyjskiego parlamentu. W ataku zginęło sześć osób, w tym sprawca. Władze w Londynie określiły atak mianem "incydentu terrorystycznego". Co do tej pory wiemy o ataku w stolicy Wielkiej Brytanii?

[object Object]
"Nie bał się wchodzić na linię strzału". Policjant i wiceminister symbolami ataku w LondynieTVN 24 BiS, Reuters, PA/PAP/EPA, AP
wideo 2/7

ATAK W LONDYNIE - TAK GO RELACJONOWALIŚMY

1. Atak w pobliżu parlamentu

W środę 22 marca ok. godz. 14.40 (15.40 czasu polskiego) napastnik wjechał na Most Westminsterski w Londynie, który znajduje się tuż obok gmachu brytyjskiego parlamentu. Jechał zygzakiem po jezdni i chodniku, rozjeżdżając pieszych. Po pokonaniu przeprawy nad Tamizą uderzył w ogrodzenie parlamentu.

Zarzuty dla sprawcy ataku w Londynie

Londyńska policja poinformowała w środę o postawieniu zarzutu usiłowania morderstwa 29-letniemu mężczyźnie, który został aresztowany we wtorek po tym, jak wjechał samochodem w barierę bezpieczeństwa przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie. Ranne zostały trzy osoby.

Alert w rządowej dzielnicy w Londynie. 27-latek aresztowany, zarzut terroryzmu

Policja w Londynie odblokowała pas ulicy przecinającej rządową dzielnicę Whitehall w pobliżu parlamentu, budynków ministerstw rządowych oraz siedziby premier Theresy May na Downing Street. Funkcjonariusze zatrzymali 27-latka, który trafił do aresztu pod zarzutem posiadania broni, a także "zlecania, przygotowania lub podjudzania do aktów terroryzmu".

Planował zamach podczas koncertu Eltona Johna

19-letni zwolennik tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) przyznał się w sądzie do planowania ataku terrorystycznego, który miał nastąpić podczas ubiegłorocznego koncertu Eltona Johna - podał portal BBC News.

Kolejne zatrzymanie po ataku w Londynie

30-letni mężczyzna został zatrzymany w Birmingham, w środkowej Anglii, w związku z niedawnym zamachem terrorystycznym w Londynie. Jest on podejrzany o "przygotowywanie aktów terrorystycznych" - poinformowała londyńska policja.

Tak wyglądała ewakuacja premier. Nagranie wykonane podczas ataku

Dziennik "The Sun" dotarł do nagrania z monitoringu w Pałacu Westminsterskim, na którym widać ewakuację Theresy May w trakcie ataku, do którego doszło 22 marca. Brytyjska premier w pewnym momencie nie wie, gdzie iść, a w samochodzie, do którego wsiada, nie ma kierowcy, co według ekspertów telewizji Sky News budzi wątpliwości dotyczące pracy służb ochrony. Biuro premier odmówiło komentarza w sprawie nagrania.