Wybory w Iranie

25 lutego 2016
iran.jpg

Obóz umiarkowany zdobył większość miejsc w parlamencie Iranu i Zgromadzeniu Ekspertów - poinformowało MSW, podając ostateczne wyniki wyborów z 26 lutego, pierwszych od podpisania latem ubiegłego roku umowy nuklearnej z Zachodem.

Reformatorzy, którzy opowiadają się za rozszerzaniem swobód społecznych i większym zaangażowaniem z Zachodem, otrzymali co najmniej 85 mandatów, a umiarkowani konserwatyści - 73. Łącznie te dwa bloki mają większość w liczącym 290 miejsc parlamencie.

Ultrakonserwatyści, którzy ostro sprzeciwiali się ubiegłorocznemu porozumieniu z mocarstwami w sprawie irańskiego programu atomowego, zdobyli tylko 68 mandatów. Dotychczas mieli oni ponad 100 miejsc w parlamencie. Mniejszości religijne otrzymały pięć miejsc. Pozostałe 59 mandatów zostanie obsadzonych po drugiej turze głosowania, która najpewniej odbędzie się w kwietniu. Członkowie umiarkowanego obozu zadali też cios ultrakonserwatystom, zdobywając większość miejsc (59 proc.) w Zgromadzeniu Ekspertów. Gremium to jest odpowiedzialne za nominowanie, kontrolowanie i ewentualne odwoływanie najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu. Od 1989 roku tę funkcję sprawuje 76-letni Ali Chamenei. Swe miejsca w składającym się z 88 duchownych Zgromadzeniu utrzymali główni przedstawiciele sił umiarkowanych - prezydent Hasan Rowhani i były szef państwa Akbar Haszemi Rafsandżani - a także ich 50 sojuszników. Do Zgromadzania ponownie wybrani zostali też prominentni twardogłowi, w tym słynący z wrogiego usposobienia do irańskich reformatorów ajatollah Ahmad Dżanati. Jest on przywódcą Rady Strażników Konstytucji, która m.in. zatwierdza kandydatów w wyborach.

Rozpoczęła się druga tura wyborów w Iranie

W Iranie rozpoczęła się w piątek druga tura wyborów parlamentarnych, w której ma zostać wybranych 68 deputowanych do liczącego 290 miejsc Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego - poinformowała państwowa telewizja.

Głosy policzone. Nadeszła polityczna odwilż

Obóz umiarkowany zdobył większość miejsc w parlamencie Iranu i Zgromadzeniu Ekspertów - poinformowało irańskie MSW, podając ostateczne wyniki piątkowych wyborów, pierwszych od podpisania latem ub.r. umowy nuklearnej z Zachodem.

Strażnicy rewolucji mają nadzieję na "pokonanie arogancji USA"

Irańska Gwardia Rewolucyjna komentując w niedzielę wstępne wyniki piątkowych wyborów wydała komunikat, w którym wyraża nadzieję, że zwycięzcy pokonają "globalną arogancję" - czyli USA - swą mądrością i będą "bronić godności, potęgi i niezależności" Iranu.

Twardogłowi słabną, obóz umiarkowany się wzmacnia

Wstępne wyniki wskazują, że w piątkowych wyborach do Zgromadzenia Ekspertów w Iranie najlepsze wyniki otrzymali politycy umiarkowani: były prezydent Akbar Haszemi Rafsandżani i obecny szef państwa Hasan Rowhani - podała w sobotę agencja Irna.

Zamieszanie wokół byłego lidera opozycji. Syn: nie głosował

Przywódca irańskiej opozycji i kandydat w wyborach prezydenckich w 2009 roku Mehdi Karubi oddał głos w wyborach, po raz pierwszy od umieszczenia go w areszcie domowym w 2011 roku - podał informacyjny portal internetowy Kaleme. Do domu w Teheranie, w którym przebywa Karubi, miano przewieźć mu urnę wyborczą. Syn Karubiego zaprzecza jednak, by miało do tego dojść.

Chomeinich dwóch. Wnuk rzuca wyzwanie następcy dziadka

Jego dziadek zmienił oblicze nie tylko Iranu, ale i świata, on sam ma mniejsze ambicje. Nie zamierza jednak od polityki uciekać, a co więcej zamierza uprawiać ją nie do końca pomyśli następcy wielkiego przodka. Hasan, wnuk ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, wkracza do gry.

A jeśli ajatollah umrze? Zagadkowa operacja i walka pod perskim dywanem

Stan zdrowia przywódców każdego państwa na świecie nie jest ich prywatną sprawą. Choroba czy nawet śmierć prezydenta czy premiera w krajach demokratycznych nie niesie jednak ze sobą skutków tak poważnych jak śmierć lidera państwa autorytarnego, wokół którego pozycji zbudowany jest cały system polityczny. Dlatego też stan zdrowia Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu nie jest jedynie przedmiotem zainteresowania lekarzy.