Włochy. Rząd Matteo Renziego

17 lutego 2014

Populistyczny ruch komika prowadzi w sondażach

Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech, w kolejnym ostatnio sondażu prowadzi antysystemowy, uważany za populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Spadają notowania rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Renzi: referendum konstytucyjne może naprawdę wyznaczyć zmianę

Premier Włoch Matteo Renzi na konferencji prasowej w piątek z okazji tysiąca dni pracy jego rządu mówił, że powstał on po to, by zmienić życie polityczne i przeprowadzić reformy. Takie zmiany może przynieść w grudniu referendum konstytucyjne - argumentował.

Połączył wotum zaufania z ustawą o związkach cywilnych. Wygrał

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Jej przyjęcie poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Matteo Renziego, który ustawę tę uznał za jeden ze swych priorytetów. Za ustawą głosowało 372 deputowanych, przeciwko było 51.

"Derenzizacja" bloga. Nazwisko premiera już tam nie padnie

Przywódca opozycyjnego włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd Beppe Grillo zabronił swym zwolennikom, z którymi porozumiewa się głównie za pośrednictwem internetu, używania w komentarzach do jego popularnego bloga nazwiska premiera Matteo Renziego.

"Rząd Renziego gorszy od gabinetu Berlusconiego"

Wielotysięczna antyrządowa demonstracja odbyła się w sobotę w Rzymie. Zorganizował ją związek metalowców Fiom, należący do lewicowej centrali Cgil. - Rząd Matteo Renziego jest gorszy od gabinetu Silvio Berlusconiego - mówił lider związku Maurizio Landini.

Renzi wskazał faworyta. Sycylijczyk weźmie Kwirynał?

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Włoch, były wicepremier Sergio Mattarella jest kandydatem rządzącej centrolewicy na prezydenta kraju. Jego kandydaturę ogłoszono formalnie tuż przed rozpoczęciem procedury wyboru szefa państwa w parlamencie. Pierwsze głosowanie jednak nie przyniosło rezultatów. Ponad połowę kart wrzucono pustych.

"Człowiek demolka" przejmuje stery Europy. Chce budować "Stany Zjednoczone"

Mniej zaciskania pasa, więcej działań na rzecz rozwoju i wzrostu gospodarczego - z takimi postulatami Włochy obejmują we wtorek półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Premier Matteo Renzi domaga się radykalnej zmiany polityki ekonomicznej UE i planuje forsować federalistyczną koncepcję "Stanów Zjednoczonych Europy". Energia i dynamizm premiera sprawiają, że może to być jego półrocze.